آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید دستگاه تطبیق ماسک در ایران + عکس

تولید دستگاه تطبیق ماسک در ایران + عکس

یک فعال فناور حاضر در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، با اشاره به این که تجهیزات لیتوگرافی، عمدتا در تولید ادوات MEMS و نیمه هادی‎ها کاربرد دارند، گفت: کشورمان در تولید تجهیزات آزمایشگاهی لیتوگرافی، به توانمندی قابل توجهی رسیده است. رضا عسکری مقدم، مدیر عامل شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، با اشاره به فعالیت این شرکت دانش بنیان در حوزه لیتوگرافی گفت: خوشبختانه کشورمان در تولید تجهیزات آزمایشگاهی ادوات MEMS و تولید نیمه هادی‎ها، به توانمندی قابل توجهی دست یافته است. این فعال فناور با اشاره به اهمیت لیتوگرافی در تولید نیمه هادی‌ها توضیح داد: لیتوگرافی مجموعه فرآیندهایی است که برای ساخت قطعات نیمه هادی مانند IC و یا بعضی ادوات سیستم‌های میکروالکترومکانیکی که اصطلاحا ادوات MEMS نامیده می‌شوند، طی شود.

وی با اشاره به پیشرو بودن شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه در تولید تجهیزات حوزه لیتوگرافی، گفت: به عنوان اولین و تنها شرکت‌های فعال در این حوزه، در حال حاضر رقیب مطرحی نداریم و به دلیل اصلی تخصصی بودن حوزه لیتوگرافی، شرکت‌های بسیار کمی به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند. عسکری مقدم، کسب توانمندی و تجربه بالا در طراحی، ساخت و راه اندازی آزمایشگاه‎های مرتبط با صنایع میکروالکترونیک و MEMS طراحی و ساخت سیستم‎های مکاترونیکی را حاصل تلاش متخصصان داخلی آن شرکت دانست و افزود: توانمندی مان در تولید محصولات دانش بنیان داخلی، متکی به تجربیات و توانمندی‌های شرکت طی سال‌های گذشته در حوزه تولید و تجاری سازی محصولات دانش بنیان بوده است که ظهور نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، به تبلور و شکوفایی این دستاوردها را به دنبال داشت. این فعال فناور، با اشاره به طیف محصولات تولیدی این شرکت که در در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران حضور دارد، به دستگاه تطبیق MASK، اشاره کرد و گفت: از این دستگاه ۴ نوع ساخته شده است که می‌توانند بر حسب مدل‎ها و قابلیت‎های گوناگون هر دستگاه عمل تطبیق را از بالا، از روی نمونه و یا از دو طرف نمونه، انجام دهد.

وی افزود: دستگاه لیتوگرافی رومیزی Desktop یکی دیگر از مدل‌هاست و مدل نیمه اتوماتیک به عنوان محصولی دیگر از این شرکت می‌تواند فرآیند لیتوگرافی را شامل: اسپین، پخت و expose به خوبی انجام دهد. عسکری مقدم عمده کاربرد این دستگاه‌ها را مربوط به حوزه‌های الکترونیک، میکروالکترونیک، فیزیک، اپتیک، شیمی، مکانیک نام برد و افزود: این دستگاه، به طور خاص برای متخصصانی پر کاربرد است که در حوزه ادوات MEMD، فیزیک و نانو الکترونیک فعالیت می‌کنند. این فعال حوزه دانش بنیان، دستگاه لیتوگرافی این شرکت را محصولی بومی دانست و افزود: این محصول، تماما توسط خودمان طراحی شده است ضمن آن که بخش‌های مختلف این محصول توسط متخصصان داخلی به مرحله ساخت رسیده‌ اند. وی ادامه داد: صرفا معدود قسمت‌هایی که در داخل قابل ساخت نیستند وارد می‌شوند که در کم‌تر از ۱۰ درصد کل محصول نهایی سهم داشته و بیش از ۹۰ درصد چرخه تولید در کشورمان صورت می‌گیرد. مدیر عامل قیمت پایین‌تر دستگاه ایرانی، نسبت به نمونه مشابه خارجی را از مزیت‌های رقابتی آن دانست و گفت: گرچه این کیفیت به طور مطلق با نمونه خارجی برابری نمی‌کند، اما وقتی به توانمندی و امکانات در دسترس دستگاه، خرید این محصول را به صرفه می‌کند.

وی افزود: دستگاه‌های خارجی نیازمند خدمات نصب، خدمات پس از فروش، قطعات جانبی هستند که طی سال‌های گذشته به سختی محقق می‌شد، اما این قبیل خدمات و امکانات توسط شرکت‌های داخلی که کم از توانمندی شرکت‌های اروپایی و امریکایی ندارند، آسان‌تر و با هزینه‌ای به مراتب پایین‌تر میسر می‎شود. وی حمایت مالی و اصلاح روندهای طولانی مدت اداری را از مهم‌ترین ضرورت‎های رونق تولیدات داخلی دانست و گفت: خوشبختانه متخصص و فناور در کشورمان کم نیست، اما آن چه که تولید محصول دانش بنیان داخلی را با مشکلاتی مواجه می‌کند، مشکلات مالی و فرآیندهای طولانی مدت اداری است. بنابراین ضمن حمایت‌های مالی، باید روندهای طولانی مدت و دشوار اداری، که فرسایشی و طاقت فرسا بودن آن، مشکلات فراوانی را سد راه شرکت‌ها قرار می‌دهد، اصلاح شوند. عسکری مقدم، نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را خلاقانه، نو و کارآمد در جهت حمایت از فعالان داخلی در حوزه تجهیزات و آزمایشگاهی ارزیابی کرد و افزود: این نمایشگاه توانست از نخستین دوره خود، حمایت خوبی را از شرکت‌ها انجام دهد و در عین حال خریداران این محصولات تشوق و حمایت به عمل بیاورد.

عسکری مقدم ضمن رضایتمندی از حضور در نمایشگاه، روند برگزاری آن را کارشناسانه و دقیق خواند و گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با برگزاری این نمایشگاه روند تازه ای را در حمایت از شرکت‎های دانش بنیان سازنده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایجاد کرد و تنها ارگانی بود که موجب حمایت و رشد شرکت‎های این حوزه شد. وی در پایان با بیان این که محصولات داخلی به سطحی از فناوری و کیفیت رسیده اند که می‌توانند با محصولات مشابه خود در دنیا رقابت کنند و میزان فروش بالایی را نیز به ثبت برسانند، اظهار کرد: نمایشگاه ساخت ایران، اگر ابعاد خود را فراتر برده و در سطح بین المللی برگزار شود، می‌تواند ضمن جذب مشتریان خارجی، محصولات داخلی را در ابعاد جهانی معرفی کند.

دستگاه تطبیق ماسک + عکس، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، ساخت ایران، نمای جانبی دستگاه تطبیق ماسک

دستگاه تطبیق ماسک + عکس، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، ساخت ایران، نمای جانبی دستگاه تطبیق ماسک

دستگاه تطبیق ماسک + عکس، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، ساخت ایران، میز مخصوص نگهدارنده ماسک و نمونه

دستگاه تطبیق ماسک + عکس، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، ساخت ایران، میز مخصوص نگهدارنده ماسک و نمونه

دستگاه تطبیق ماسک + عکس، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، ساخت ایران

دستگاه تطبیق ماسک + عکس، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8698

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *