آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی

تولید دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی

نیتروژن دهی پلاسمایی یک واکنش ترموشیمیایی و روش بسیار مناسب برای اصلاح سطح آلیاژهای فلزی است که مقاومت به سایش و خوردگی و خواص سطحی محصول نیتروژن دهی شده را بهبود می‌بخشد. فرآیند نیتروژن دهی پلاسمایی یکی از فرآیندهای مدرن مهندسی سطح به شمار می‌آید که برای تولید نیتروژن اتمی و نفوذ آن به درون سطح ماده از فناوری ایجاد تخلیه نورانی استفاده می‌کند. فرشاد سلیمانی مدیر عامل شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS) از شرکت کنندگان در چهارمین دوره از نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با اشاره به روند انجام این فرآیند بیان کرد: این فرآیند که در خلاءهای نسبتاً بالا انجام می‌شود از یک انرژی و ولتاژ الکتریکی زیاد برای تشکیل پلاسما بهره می‌گیرد. در پلاسما اتم‌های نیتروژن به صورت رادیکال و یون در آمده و سپس با شتاب بسیار زیادی به سطح نمونه برخورد می‌کند. در نتیجه بمباران، سطح نمونه توسط یون­های نیتروژن و آرگون، سطح قطعه تمیز شده و ترکیبات نیتریدی بر روی سطح ایجاد می‌شود. در این فرآیند ترکیب شیمیایی سطح نمونه را می‌توان کنترل کرد و تغییرات حاصل از فرآیند مانند اعوجاج و تغییر شکل ناگهانی در قطعه را می‌توان کاهش داد.

سلیمانی قیمت این محصول را ۳۶۰ میلیون تومان خواند و گفت: این محصول تولیدی که یکی از مهمترین محصولات این شرکت به شمار می‌رود از لحاظ کیفیت با نمونه مشابه خارجی خود خود تطابق دارد ولی از لحاظ قیمت بسیار متفاوت‌تر از نمونه خارجی عرضه می‌شوند. وی با اشاره به کاربرد اصلی این محصول بیان کرد: کاربرد اصلی نیتروژن دهی پلاسمایی سخت کاری سختی قطعات تحت سایش و خستگی است که اغلب در صنایع قطعه­سازی خودرو، صنایع نساجی، صنایع هوایی و … کاربرد بسیار دارد و در مقایسه با روش‌های گذشته فوق‌العاده از کنترل خوبی بر روی اجرای فرآیند برخوردار است.

کاهش آلودگی‎های زیست محیطی با نیتروژن دهی پلاسمایی

مدیر عامل شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را از مهمترین اثرات فرآیند نیتروژن دهی پلاسمایی دانست و گفت: این فرآیند نسبت به دیگر روش‌های نیتروژن دهی از برتری‌های بالایی برخوردار است. در این روش به دلیل پایین بودن دمای انجام عملیات، تغییرات ابعادی ایجاد شده بر روی نمونه بسیار اندک بوده است به دلیل کم بودن تغییرات ابعادی در پایان فرآیند نیاز به عملیات تمیزکاری و نهایی بر روی قطعه نیست. وی گفت: در این روش زمان عملیات کمتر از روش­های دیگر بوده و علت آن وجود پتانسیل اعمالی بر روی نمونه مورد آزمایش است. در نتیجه به خاطر کاهش در زمان عملیات انرژی کم­تری برای عملیات استفاده می‌شود. سلیمانی در ادامه افزود: در قطعاتی که هندسه و شکل پیچیده دارند این عملیات به طور یکنواخت روی سطح قطعه انجام می‌شود. آلودگی محیط­زیست در این حالت وجود ندارد. در حالی که در نیتروژن دهی گازی و حمام نمک، آلودگی محیط به وجود می‌آید. می‌توان با اعمال پتانسیل بر روی قطعه برای برداشتن ناخالصی‌ها از روی آن­ها استفاده نمود. نسبت به روش گازی در این روش به مقدار گاز کمتری نیاز است.

تأثیر نیتروژن ­دهی بر روی سختی و مقاومت به سایش

این فعال حوزه فناوری یکی از مهم ترین اهداف نیتروژن دهی افزایش سختی سطح نمونه دانست و اظهار کرد:. برای دستیابی به این هدف فولاد مورد استفاده برای این فرآیند باید دارای عناصری که تشکیل نیتریدهای سخت بدهد، باشد. یعنی عناصری مانند وانادیم و کروم باید در ساختار فولاد باشد. سلیمانی دمای فرآیند حدود ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد را لازمه  به دست آوردن حداکثر سختی در فرآیند نیتروژن دهی دانست و گفت: در دمای فرآیند حدود ۵۰۰ درجه سانتی گراد باشد. انجام فرآیند در این دما یک حسن دارد و آن این است که به علت پایین بودن دما مقدار اعوجاج به وجود آمده در نمونه به حداقل می‌رسد ولی مشکل اساسی در این شرایط، اندک بودن عمق لایه ایجاد شده است و برای رسیدن به یک لایه با عمق مطلوب باید زمان عملیات را طولانی کرد. وی گفت: همان­طور که بیان شد، نیتروژن دهی باعث افزایش سختی سطح نمونه می‌شود و در نتیجه آن مقاومت به سایش سطح نمونه نیز افزایش می‌یابد.

کوره­ های زینترینگ دمابالا تحت خلأ و اتمسفر کنترل شده

 سلیمانی با اشاره به دیگر تولیدات توسط شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم بیان کرد: این کوره در تولید سرامیک‌های پیشرفته نظیر SiC، B4C و… کاربرد دارد. کاربردهای دیگر کوره می‌تواند شامل فرآیندهایی نظیر بریزینگ، آنیل کردن و عملیات حرارتی باشد. وی حداکثر دما در  کوره خلا ۲۲۰۰ درجه سانتیگراد خواند و گفت: دمای کوره از دمای محیط تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد توسط ترموکوپل نوع C اندازه گیری می‌شود. در بالاتر از این دما، ترموکوپل به صورت اتوماتیک از منطقه حرارتی کوره خارج شده و پیرومتر در مدار قرار می‌گیرد.

ذوب، آلیاژ سازی و ریخته گری در کوره القایی تحت خلاء بالا بومی سازی شد

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به بومی سازی کوره القایی تحت خلأ بالا بیان کرد: فروش محصول تولید شده نمایان صرفه جویی در ارز کشور است و شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم با حضور در نمایشگاه بین المللی متالورژی، ایران متافو،  با  بازخورد مثبت دیگر کشورها به محصولات مواجه شدیم به صورتی که میدان رقابت را برای کشورهای دیگر تنگاتنگ کردیم. سلیمانی برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را بستری مناسب به منظور حمایت از تولیدات داخل خواند و گفت: روند بهبود کار در دوره های برگزار شده نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران کاملاً ملموس است و کارها به صورت مدون و نظم یافته شده تر از پیش پیگیری می‌شود  و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نقش بسزایی در ایجاد بازار رقابت محصولات با نمونه خارجی فراهم آورد و با ارائه بسته‌های حمایتی خود کار را دنبال کرد.

دستگاه کوره 220 درجه زینترینگ تحت خلا و اتمسفر کنترل شده + عکس، شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS)

دستگاه کوره ۲۲۰ درجه زینترینگ تحت خلا و اتمسفر کنترل شده + عکس، شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS)

دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی + عکس، شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS)، ساخت ایران

دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی + عکس، شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS)، ساخت ایران

دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی + عکس، شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS)، ساخت ایران

دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی + عکس، شرکت تعاونی تسنیم کیمیا سیستم (TKS)، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8721

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *