آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - طراحی و ساخت سامانه‌های لایه نشانی در خلا + عکس

طراحی و ساخت سامانه‌های لایه نشانی در خلا + عکس

مدیرعامل شرکت پوشش‎های نانو ساختار در چهارمین نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل، با اشاره به کاربردهای اساسی لایه نشانی در خلا گفت: این شرکت در حوزه لایه نشانی در خلا به سطحی از توانمندی رسیده است که کشور را از واردات تجهیزات این حوزه بی نیاز کرده است. سید احمد مهدوی اردکانی مدیرعامل این شرکت، طراحی و ساخت سامانه‌های لایه نشانی در خلا را عمده ترین فعالیت این شرکت دانش بنیان برشمرد و گفت: طیف متنوعی از این سامانه‌ها توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه می‌شود. وی با اشاره به توانمندی ساخت سفارشی این دست محصولات گفت: به عبارت دیگر، نیاز تحقیقاتی و فناورانه مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور را برآورده کرده و نیاز واردات هزینه‌بر این دست محصولات از کشورهای خارجی را برطرف کنیم.

مهدوی اردکانی، به تنوع محصولات دانش بنیان این شرکت اشاره کرد و گفت: از جمله دستگاه‌های تولیدات این شرکت، با بهره‌گیری از چند کاتد، می‌تواند چندلایه‌ای‌ها را تولید کند. همچنین ترمالوگرافن، دستگاه PID و … از دیگر تولیدات این شرکت هستند. این فعال فناور، با اشاره به کاربردهای گسترده ادوات و دستگاه لایه نشانی در خلا، بیان کرد: طیف وسیعی از محصولات نیازمند دستگاه‎های لایه نشانی در خلا هستند که مهم ترین کاربرد آن در حوزه الکترونیک است. بخش عمده ای از دستگاه‌های الکترونیکی بر مبنای فرآیند لایه نشانی در خلأ تولید می‌شوند. مدیرعامل شرکت پوشش‌های نانو ساختار، با اشاره به سامانه لایه نشانی مگنترون اسپاترینگ گفت: این سامانه از دو کاتد با قابلیت تنظیم زاویه در سه جهت و سامانه لایه نشانی تبخیر حرارتی تشکیل شده است. این سیستم شامل منبع تغذیه RF همراه با مچینگ باکس خودکار و منبع تغذیه DC به منظور اسپاترینگ رنج وسیعی از فلزات و دی الکتریک‎ها است. وی ادامه داد: همچنین منبع تغذیه با قابلیت ایجاد ۳۰۰ آمپر جریان، فیدتروهای جریان بالای آبگرد، نگهدارنده‎های بوته و نمایشگر جریان گذرنده از بوته از جمله امکانات بخش تبخیر حرارتی این سیستم است.

مهدوی اردکانی، اپتیک، سولار-سل‌ها و صنایع غذایی را از دیگر زمینه‌های پر کاربرد لایه نشانی در خلا برشمرد و افزود: به طور مثال، در حوزه اپتیک، یک سامانه اپتیکی مانند تلسکوپ، دوربین هواپیمای نظامی با ماهواره، حتما باید با سطوح به خصوصی پوشانده شوند تا به فیلترهای اپتیکی یا پوشش ضد بازتاب تبدیل شوند. تنها راه ساختن این گونه سامانه‌ها، پوشش‌های تحت خلا هستند. مدیرعامل شرکت پوشش‌های نانو ساختار، در خصوص فرآیند لایه نشانی در خلا توضیح داد: در این فرآیند، یک محفظه عاری از هرگونه آلودگی و هوا، با فشاری یک میلیارد برابر اتمسفر، در فضایی کاملا تمیز، زمینه ساخت محصولات بسیاری از جمله تک لایه‌ای‌ها یا چند لایه‌ای‌ها را فراهم می‌کند.

این فعال فناور، تلاش معاونت علمی و دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را شایسته قدردانی دانست و گفت: معاون نوآوری و تجاری سازی، ستاد توسعه فناوری نانو و دیگر دست اندرکاران حمایت بسیار خوبی از شرکت‌ها انجام دادند و از سوی دیگ، دانشگاه‌ها نیز اقبال مناسبی نسبت به این رخ‌داد نشان دادند. مهدوی اردکانی در پایان تاکید کرد: باید این نظارت و برنامه‌ریزی دقیق بر روند برگزاری نمایشگاه همه ساله ادامه پیدا کند و باید بازخوردهای مخاطبان این نمایشگاه دریافت شود تا همه ساله ارتقای نمایشگاه را شاهد باشم. همچنین می‎بایست با حمایت نهادهای برگزارکننده، گامی در جهت صادرات محصولات ارائه شده در نمایشگاه برداشته شود.

دستگاه لایه نشانی به روش اسپاترینگ + عکس، شرکت پوشش‎های نانو ساختار، ساخت ایران، تجهیزات نانو

دستگاه لایه نشانی به روش اسپاترینگ + عکس، شرکت پوشش‎های نانو ساختار، ساخت ایران، تجهیزات نانو

دستگاه لایه نشانی ترکیبی اسپاترینگ و تبخیر حرارتی + عکس، شرکت پوشش‎های نانو ساختار، ساخت ایران، تجهیزات نانو

دستگاه لایه نشانی ترکیبی اسپاترینگ و تبخیر حرارتی + عکس، شرکت پوشش‎های نانو ساختار، ساخت ایران، تجهیزات نانو

دستگاه لایه نشانی تک کاتده + عکس، شرکت پوشش‎های نانو ساختار، ساخت ایران، تجهیزات نانو

دستگاه لایه نشانی تک کاتده + عکس، شرکت پوشش‎های نانو ساختار، ساخت ایران، تجهیزات نانو

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8749

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *