آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر و اندازه گیری نقطه اشتعال ساخته شد

دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر و اندازه گیری نقطه اشتعال ساخته شد

دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر و اندازه گیری نقطه اشتعال ایرانی نمونه‌ای است که در چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران عرضه می‌شود. این دو دستگاه نمونه داخلی دیگری به صورت اتوماتیک ندارند و قیمت آنها حداقل یک سوم نمونه خارجی است. علیرضا ساجدی، مدیرعامل شرکت سامانه‌های الکترونیکی آترون در مورد معرفی محصولات جدیدی که با آنها در چهارمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران شرکت دارد، گفت: امسال شرکت ما سه محصول جدید در این نمایشگاه ارائه کرده است، دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر (Ring & Ball)، دستگاه اندازه گیری نقطه اشتعال مواد نفتی (Flash Point Tester) و یک فریم یونیورسال کششی فشاری که برای تست مکانیکی مواد به کار می‌رود. این سه محصول جدید علاوه بر محصولات قبلی در این دوره نمایشگاه ارائه شده است.

ساجدی در توضیح نحوه کار دستگاه نقطه نرمی قیر (Ring & Ball) بیان کرد: این دستگاه برای نمونه‎های قیر و پلیمرها قابل استفاده می‎باشد. به طور خلاصه این دستگاه از یک حمام شامل گرم کننده، همزن مغناطیسی و حسگر اندازه گیری دما تشکیل شده است که واحد کنترل دمای حمام را با نرخی ثابت و منطبق با استاندارد مربوطه افزایش می‎دهد، به تناسب بالا رفتن دما، نمونه شروع به نرم شدن می‌کند و وزن گلوله‎های فلزی قرار گرفته بر روی نمونه باعث پایین آمدن نمونه و مسدود شدن مسیر حسگرهای نوری تعبیه شده در کنار حمام می‎گردد. این مدیرعامل شرکت دانش بنیان، موارد استفاده از این دستگاه را به این صورت توضیح داد: قیر ماده گران بها است که مهم ترین کاربرد آن در ساخت آسفالت و عایق کاری می­‎باشد، نرمی قیر یکی از پارامترهای اصلی و موثر در کیفیت محصول نهایی می‎باشد.

به عنوان مثال این پارامتر می‎تواند بخشی از رفتار روکش‎های آسفالتی را در محیط‎های گرمسیری توصیف نماید. وی بیان کرد: این دستگاه نمونه داخلی اتوماتیک ندارد، ولی نمونه خارجی آن دارای قیمتی معادل سه برابر محصول ساخته شده توسط این شرکت است. مدیرعامل این شرکت عضو در چهارمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: شرکت در این نمایشگاه با حمایت‌های این معاونت صورت گرفت. ضمن این که به دانشگاه‌ها یارانه‌ای برای خرید تعلق می‌گیرد. وی پیشنهاد داد تا این یارانه دانشگاهی اعتباری بیشتر از طول مدت زمان نمایشگاه داشته باشد. چرا که در این زمان کوتاه فرصت کافی برای دانشگاهیان نیست تا بتوانند محصولاتی با امکانات مورد نظر خود را تهیه کنند، این امر علاوه بر این که موجب می‎شود مشتریان فرصت کافی برای بررسی و انتخاب محصول نداشته باشند حتی به صورت موردی مشاهده شده که مسئولین دانشگاه بدون نیاز ضروری و فقط به جهت این که از بودجه اختصاص داده شده استفاده نمایند اقدام به خرید تجهیزات می‎­کنند.

لذا بهتر است که مدت کوتاه نمایشگاه به آشنایی و بررسی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، اختصاص یافته و خرید محصولات به تدریج و بعد از نمایشگاه صورت پذیرد. ساجدی در توضیح حمایت‌های معاونت علمی گفت: فرآیندی که در نمایشگاه انجام می‌شود خوب است، ولی بهتر است نحوه نظارت و سطح بندی حرفه‎­ای تر و منطقی تر انجام شود، در حال حاضر صرف نظر از تکنولوژی به کار رفته در تجهیزات و فقط با توجه به نوع کاربرد دستگاه سطح بندی انجام می‎شود که اصلا عادلانه نیست. به عنوان مثال با روند کنونی دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر اتوماتیک که شامل مدارات کنترلی و الکترونیکی پیشرفته‎ای می‎­باشد با نمونه غیر اتوماتیک آن که فقط از یک گرم کننده و یک ظرف شیشه ای تشکیل شده است در یک سطح قرار می‎­گیرد. وی بیان کرد: عموماً افرادی که برای خرید به ما مراجعه می‌کنند در بیشتر موارد مأمور خرید هستند و معمولاً با یک لیست از پیش مشخص شده مراجعه می‎کنند. به صورت معمول کارشناسان ما توضیح مختصری در مورد مشخصات دستگاه ارائه می‎­کنند تا مشتری نسبت به تناسب دستگاه خریداری شده با کاربرد مورد نظر خود اطمینان حاصل کند، اما فرد مراجعه کننده عنوان می‎­کند که من استفاده کننده دستگاه نیستم و اطلاعی در این مورد ندارم، در نتیجه مواردی دیده می‎شود که مشتری پس از تحویل دستگاه متوجه می‎شود، دستگاه انتظاراتش را برآورده نمی‎کند و مدل اشتباهی را انتخاب کرده است.

این امر نیز از طبعات محدود بودن زمان خرید می­‎باشد. وی در مورد اهداف نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی گفت: بهتر است که سامانه‌ فعلی نمایشگاه در طول سال فعال باشد و مشتریان بتوانند به تدریج و پس از بررسی‎های کامل نسبت به خرید اقدام نمایند. در این حالت علاوه بر این که بودجه اختصاص یافته با دقت بیشتری خرج می‎شود، مشکلات کمتری نیز برای تولید کننده ایجاد می‎­شود، زیرا روند فعلی موجب می‎گردد شرکت‎ها به صورت ناگهانی با حجم زیاد سفارش مواجه شوند و مجبور باشند در مدت زمان محدود تعداد زیادی کالا تولید نموده و تحویل دهند. این امر علاوه بر کاهش کیفیت تولید، روند توسعه و بروز رسانی تجهیزات را نیز کند می‎کنند.

دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر و اندازه گیری نقطه اشتعال + عکس، شرکت سامانه‌های الکترونیکی آترون، ساخت ایران

دستگاه تعیین نقطه نرمی قیر و اندازه گیری نقطه اشتعال + عکس، شرکت سامانه‌های الکترونیکی آترون، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8765

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *