آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه کالیبراسیون رگلاتور گاز در ایران

ساخت دستگاه کالیبراسیون رگلاتور گاز در ایران

پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه‌ آزاد همدان دستگاهی برای کالیبراسیون رگلاتور گاز شهری عرضه کردند که استفاده از آن از انفجار و آتش‌سوزی در منازل جلوگیری می‌کند. مجید لاله چینی، مجری طرح عنوان این دستگاه را دستگاه تست کالیبراسیون گاز شهری دانست و گفت: عملکرد این دستگاه تنظیم و کالیبراسیون رگلاتور گاز شهری است و استفاده از آن از بروز و نشتی گاز در منازل جلوگیری می‌کند. وی رگلاتور گاز شهری را از تجهیزات بسیار مهم شبکه گاز طبیعی توصیف کرد و ادامه داد: وظیفه رگلاتور حفظ ایمنی مصرف کنندگان است، به گونه‎ای که با تنظیم فشار گاز ورودی به منازل مسکونی و ساختمان‌های تجاری و صنعتی، آن را به میزان دبی و فشار مورد نظر برای مصرف، ثابت نگه می‌دارد.

لاله چینی اضافه کرد: با توجه به اهمیت این قطعه لازم است رگلاتور گاز شهری از دقت و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشد؛ از این رو دقت و صحت عملکرد آن باید توسط دستگاه‌های کالیبراسیون مورد سنجش و پایش مداوم قرار گیرد. وی با تاکید بر این که این دستگاه تمام مشخصات رگلاتور اعم از فشار و میزان جریان خروجی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد، یادآور شد: این دستگاه دارای یک ده هزارم بار بوده و از لحاظ میزان جریان، دقت آن برابر ۹۵ درصد ظرفیت اسمی میزان جریان خروجی از رگلاتور مورد تست است. مجری طرح خاطرنشان کرد: این دستگاه قادر است تمام اتفاقاتی که ممکن است برای رگلاتور در منازل رخ دهد را شبیه سازی کند و با تشخیص نشت گاز، از بروز انفجار و آتش سوزی در منازل جلوگیری کند. لاله چینی با تاکید بر این که این دستگاه به مرحله تجاری سازی رسیده است، اظهار کرد: در طراحی این دستگاه تمام قوانین حاکم بر سیالات و پایپینگ به نکات ارگونومی توجه ویژه‌ای شده است.

وی با اشاره به قابلیت‌های این دستگاه اظهار کرد: دقت اندازه‌گیری فشار خروجی از رگلاتور در این دستگاه برابر با یک ده هزارم میلی بار و دقت اندازه‌گیری جریان خروجی از رگلاتور برابر با ۹۵ درصد جریان اسمی است. لاله چینی افزود: دستگاه تست و کالیبراسیون رگلاتورهای گاز با جریان خروجی ۵، ۱۰ و ۲۵ مترمکعب بر ساعت طراحی شده است.

دستگاه کالیبراسیون رگولاتور گاز + عکس، شرکت کنترل گاز اکباتان، ساخت ایران

دستگاه کالیبراسیون رگولاتور گاز + عکس، شرکت کنترل گاز اکباتان، ساخت ایران

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8757

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *