آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - جداسازی گازهای بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر با نانو غشا

جداسازی گازهای بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر با نانو غشا

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت موفق به تولید نانو غشایی برای جداسازی گازهای با ارزش بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر شدند که این گازها پس از جداسازی مجددا وارد فرایندهای پالایشگاهی می‌شوند. ماشاالله رضا کاظمی مجری طرح، عنوان مطالعات انجام شده در این زمینه را سنتز غشای نانو کامپوزیت برای جداسازی گازهای LPG‌ از گازهای سبک گاز فلز دانست و گفت: گاز LNG‌ یا Liquefied Petroleum Gas به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیبی از این دو گاز گفته می‌شود. وی گاز LNG‌ را از جمله گازهای ارزشمند ذکر کرد و ادامه داد: هدف ما از اجرای این طرح آن بود که از سوزاندن گازهای با ارزشی چون پروپان و بوتان که در صنعت نفت به دلایل مختلفی به سمت مشعل‌های فلر ارسال و سوزانده می‌شوند، جلوگیری شود.

رضاکاظمی با تاکید بر این که این گازها از نظر اقتصادی دارای قیمت‌های بالایی هستند، یادآور شد: در این پروژه تحقیقاتی راهکارهایی برای جلوگیری از سوزانده شدن این گازها و بازگرداندن مجدد آنها به فرایندهای پالایشگاهی ارائه شد. وی فرایند جداسازی این گازها را با استفاده از غشای نانو کامپوزیت دانست و یادآور شد: برای این منظور ابتدا نانو ذرات زئولیت و پس از آن غشای نانو کامپوزیت با استفاده از پایه پلیمر پلی دی متیل سیلوکسان تولید شد. به گفته این محقق، افزودن نانو ذرات زئولیت موجب بهبود جداسازی گازهای بوتان و پروپان در این غشا شده است. رضاکاظمی با اشاره به نحوه استفاده از غشای نانو کامپوزیت تولید شده در پالایشگاه‌ها، اظهار کرد: این غشاء در جریان گاز فلر و همچنین می‌تواند در برخی از فرایندهای تولید پلی پیلن و پلی اتیلن نصب شود.

وی با تاکید بر این که با استفاده از این غشا، LPG از گازهای سبک فلر جداسازی می‌شود، یادآور شد: این گاز پس از جداسازی مجددا به فرایند تولید پالایشگاه‌ها باز می‌گردد. رضاکاظمی با اشاره به اهمیت دستاوردهای این تحقیق، خاطرنشان کرد: جداسازی گازهایی مانند اکسیژن و نیتروژن که در هوای آزاد وجود دارند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست؛ ولی جداسازی گازهایی همچون پروپان و بوتان که از شکستن مولکول‌های نفت خام به دست می‌آیند، صرفه اقتصادی دارد. محقق طرح از تولید نمونه صنعتی این غشا خبر داد و تصریح کرد: برای تولید صنعتی نیاز به راه‌اندازی خط تولید است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8774

یک نظر

  1. با سلام .روشی برای تولید مصنوعی بوتان یا پروپان در ازمایشگاه وجود دارد .ضمنا از ترکیب گاز استیلن با گازمتان چه گازی بدست می اید و همچنین از ترکیب متان و استیلن و بخار اب و هیدروژن چه گازی بدست می اید .
    ممنون از راهنماییتان .

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *