آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت نانو پوشش ضد خوردگی و سد حرارتی برای پره‌های توربین گازی

ساخت نانو پوشش ضد خوردگی و سد حرارتی برای پره‌های توربین گازی

محققان کشورمان با استفاده از یک روش نوین، پوشش نانو ساختاری را تولید کردند که همزمان از خواص ضد خوردگی و سد حرارتی برخوردار است و از آن می‌توان برای پوشش دهی پره‌های توربین گازی استفاده کرد. خوردگی فرایندی طبیعی است که انرژی پیوند در فلزات را کاهش می‌دهد. این فرایند در ناحیه‌ فصل مشترک محیط خورنده و فلز رخ می‌دهد و موجب تخریب فلز و تضعیف عملکرد آن می‌شود. پدیده‌ خوردگی سالانه خسارات مالی فراوانی را به دنبال دارد. از این ‌رو، روش‌های متعددی به‌ منظور جلوگیری از خوردگی فلزات معرفی‌ شده است. یکی از رایج‌ترین روش‌ها، جدا کردن سطح فلز از محیط خورنده به‌ وسیله‌ یک پوشش است. پوشش‌های ضد خوردگی ساز و کارهای متفاوتی دارند و هر یک عملکرد متفاوتی از خود به نمایش می‌گذارند.

دکتر مریم شاطریان، عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان مطالعاتی را در این زمینه با همکاری محققانی از دانشگاه‌های کاشان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق و تهران جنوب آغاز کردند که به گفته وی هدف از اجرای این طرح، معرفی یک روش جدید به‌ منظور تولید نانو پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی است که همزمان بتواند خاصیت سد حرارتی را نیز ایجاد کند. وی کاهش هزینه و آلودگی زیست ‌محیطی را از مزایای استفاده از نتایج این مطالعه عنوان کرد و یادآور شد: در این مطالعه، آلیاژ فولاد نرم با استفاده از نانو ذرات آهن کرومات تحت عملیات سطحی قرار گرفته است. این نانو ذرات به دلیل حرارت دهی سطح فولاد، به درون سطح فولاد نفوذ می‌کنند. به این ترتیب این نانو ذرات، باعث محافظت سطح فولاد در برابر پدیده خوردگی می‌شوند. شاطریان به بیان جزئیات اجرای این طرح پرداخت و ادامه داد: در این طرح ابتدا نانو ذرات آهن کرومات با استفاده از روش سل-ژل سنتز و به ‌منظور مطالعه‌ ساختاری از روش‌های مختلف طیف بینی و میکروسکوپی استفاده شد. سپس نانو ذرات آهن کرومات در سطح آلیاژ فولاد نرم لایه نشانی شده و در نهایت خواص ضد خوردگی پوشش ایجاد شده به وسیله‌ روش‌های مختلف الکتروشیمیایی و میکروسکوپی مورد مطالعه قرار گرفت.

این محقق اضافه کرد: نتایج آزمون‌ها نشان داد که پوشش نانو سرامیکی مذکور، مقاومت به خوردگی بسیار خوبی در محیط‌های خورنده اسیدی از خود نشان می‌دهد. عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به کاربردهای یافته‌های این مطالعات، اظهار کرد: یکی از موارد استفاده‌ این نانو پوشش‌ها، کاربرد به‌ عنوان پوشش پره‌های توربین گازی و محافظت از خوردگی این پره‌ها است. نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر مریم شاطریان عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان، دکتر مرتضی انحصاری عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق، دکتر اسما خوبی دانش آموخته‌ دوره‌ دکترای دانشگاه کاشان و کیوان اوضاعی دانشجوی دکترای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب است در مجله‌ Microporous and Mesoporous Materials منتشر شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8782

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *