آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - یک گونه جدید مارمولک در ایران کشف شد

یک گونه جدید مارمولک در ایران کشف شد

محققان ایرانی موسسه خزنده ‌شناسان پارس و دانشگاه کردستان، جنس جدیدی از مارمولک‌ها را در هرمزگان شناسایی و کشف کردند. مدیر اجرایی این پژوهش ضمن اعلام این خبر گفت: این نمونه نادر گکوی پارسی (Parsigecko) نامیده شده و اولین نمونه از زیر شاخه مهره داران است که محققان ایرانی به شیوه ای تقریبا مستقل آن را توصیف کرده‌اند. باربد صفایی مهرو افزود : این گونه مارمولک در منطقه حفاظت شده هماگ که مرتفع ترین کوهستان استان هرمزگان است، کشف شد و گکوی پارسی تنها جنس بوم زاد (اندمیک) از بین تمام ۲۵۰ گونه خزندگان در ایران محسوب می‎شود و تنها دارای یک گونه است. محل زندگی گکوی پارسی در استان هرمزگان این کارشناس ارشد تنوع زیستی، هانیه غفاری، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و استیون اندرسن استاد دانشگاه پاسیفیک کالیفرنیا را اعضای این گروه تحقیقاتی اعلام کرد که نتیجه تحقیق مشترک خود را سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۵ در زوتاکسا، نشریه آرایه شناسان (تاکسونومیست‌ها) نیوزیلند منتشر کرده‌اند.

به گفته این پژوهشگر، جنس گکوی پارسی به دلیل خصوصیات مختلف مثل نداشتن انتهای پهن انگشتان و پولک پوستی، بسیار متفاوت از سایر جنس‌های خاورمیانه‌ای تشخیص داده‌ شده است. گکوی پارسی زمین‌زی است و در بخشی محصور در جنگل‌های استپی کوه‌های زاگرس، میان درخت‌های پسته وحشی و درختچه‌‌های بادام کوهی زندگی می‌کند. این محققان نام استاد هوشنگ ضیایی، بوم‌شناس و نویسنده کتاب پستانداران ایران را به پاسداشت یک عمر تلاش در حفاظت از حیات وحش ایران بر روی کشف این گونه قرار داده‌اند و به این ترتیب این مارمولک گکوی پارسی ضیایی (Parsigecko ziaiei) خوانده می‌شود. باربد صفایی اظهار داشت: این مارمولک نیز مانند یوز ایرانی به زودی به فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش اضافه شود اما شاید به دلیل محدوده بسیار کوچک حضور گونه که پراکنش آن در کمتر از ۱۰ هکتار است و نیز تعداد اندک آن (زیر یک هزار در سراسر جهان)، از ابتدا وضعیت آن در آستانه انقراض در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: در پانزده سال اخیر تعداد ۳۵ گونه از خزندگان در ایران توسط پژوهشگران ایرانی کشف شده است، اما این جنس جدید اولین و تنها جنس معرفی شده در بین تمام مهره داران ایران است که محققان ایرانی موفق به کشف و توصیف آن شده‌اند. معاون محیط زیست هرمزگان نیز با تایید نتایج پژوهش یاد شده و ثبت این گونه جدید اظهار داشت: این تحقیق زیر مجموعه طرح مطالعات جامع هماگ بوده است. میثم قاسمی در این باره گفت: با توجه به ویژگی‎های اقلیمی هرمزگان انتظار می‎رود با تداوم این پژوهش‎ها گونه‎های جانوری جدید دیگری نیز در هرمزگان کشف شود و به ثبت جهانی برسد.

مارمولک ایرانی گکوی پارسی (Parsigecko) + عکس، کشف گونه جدید مارمولک

مارمولک ایرانی گکوی پارسی (Parsigecko) + عکس، کشف گونه جدید مارمولک

مارمولک ایرانی گکوی پارسی (Parsigecko) + عکس، کشف گونه جدید مارمولک

مارمولک ایرانی گکوی پارسی (Parsigecko) + عکس، کشف گونه جدید مارمولک

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8868

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *