آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت ژنراتور یونیزان برای ترمیم زخم‌های دیابتی

ساخت ژنراتور یونیزان برای ترمیم زخم‌های دیابتی

محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت ژنراتور یونیزان برای ترمیم زخم‌های دیابتی شد. سارا فتح الله، دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در مورد طرح خود که همزمان با چهارمین دوره از جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در غرفه واحد علوم و تحقیقات از آن رونمایی شد، گفت: امروزه یکی از مهمترین مشکلات بشر مساله سلامت در حوزه پوست است. ضایعات پوستی مانند زخم به عنوان یکی از بزرگترین معضلات پیش روی بشر سالیان زیادی ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است و سالیانه تعداد زیادی از مقالات در حوزه پزشکی به تشخیص و درمان انواع زخم‎ها و ضایعات پوستی اختصاص می‌یابد.

وی افزود: با توجه به معایب درمان‎های فعلی نظیر صدمه بافت‎های سالم، طولانی بودن دوره درمان زخم که منجر به بالا رفتن هزینه‎ها و عفونت‎های شدید و حتی مرگ می‎شود با همکاری شهریار میرپور بر آن شدیم که سیستمی با نام ژنراتور یونیزان را طراحی و اختراع کنیم تا هم بتواند مشکلات و معایب درمان‎های فعلی را کاهش دهد و هم دقت و شرایطی را فراهم آورد که هرگز در درمان و جراحی لیزری یا روش‌های دیگر به دست نمی‌آید. فتح الله با بیان این که استفاده از این سیستم بدون ایجاد التهاب و قابل استفاده برای درمان سطوح نامنظم نیز است، ادامه داد: این دستگاه شامل سه بخش منبع تغذیه، سیستم گازی و دستگاه ژنراتور پلاسما است. در پلاسما به طور عمومی وجود سه عامل مهم که ایجاد رادیکال‎های آزاد و یون‎های واکنش پذیر، تابش امواج ماورای بنفش و برخورد ذرات پر انرژی به سطح است باعث خاصیت آنتی باکتریال و ضد عفونی کنندگی و ترمیم زخم می‌شود.

وی تصریح کرد: این پلاسما در فضای باز تولید می‎شود و می‎تواند به طور مستقیم به ماده مورد نظر تابش شود و هیچ گونه محدودیت در اندازه و ابعاد ماده مورد تابش وجود ندارد، به همین دلیل می‎توان از آن در پزشکی در درمان‌های مستقیم از جمله درمان‎های پوستی شامل ترمیم بافت‎ها و زخم‎ها و درمان بیماری‌های پوستی، درمان تومورها، چشم پزشکی، کاربرد در زیست شناسی و ایجاد برش بدون خونریزی با دقت بالا بر روی پوست استفاده کرد.

ساخت ژنراتور یونیزان برای ترمیم زخم‌های دیابتی

ساخت ژنراتور یونیزان برای ترمیم زخم‌های دیابتی، موش آزمایشگاهی

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8879

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *