آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت ربات‌های کارتزین در ایران

ساخت ربات‌های کارتزین در ایران

محققان در شرکت دانش بنیان آریانا مدرن صنعت موفق به ساخت ربات کارتزین شدند که علاوه بر استفاده در صنعت می‎توان از آن در آزمایشگاه‎های دانشگاه‎ها برای آموزش بهره برد. اسماعیل قراخانی، مدیر فنی شرکت تولیدکننده ربات‎های کارتزین گفت: ربات کارتزین بر اساس مدل دکارتی (کارتزین یا مبتنی بر محورهای X Y Z) ساخته شده و علاوه بر آزمایشگاه‎ها در صنعت نیز به کار می‎رود. وی با بیان این که کار اصلی ربات کارتزین این است که ابزارهای صنعتی را در ۳ محور جابجا می‎کند، گفت: ربات‎های کارتزین این شرکت دانش بنیان برای مصارفی چون سیستم‎های برش ۲ و ۳ بعدی، ابزارهای اندازه گیری، پرینت ۳ بعدی و … مورد استفاده قرار می‎گیرد.

قراخانی افزود: این ربات‎ها در ابعاد و دقت‎های مختلف بسته به نیاز مشتری طراحی و ساخته می‎شوند. وی در خصوص مشخصات این ربات‎ها گفت: قابلت کنترل و موقعیت با دقت دلخواه تا دقت یک صدم میلیمتر در بازه یک متر، ارتباط انالوگ و دیجیتال با کنترلر، بدنه آلومینیوم و مقاوم به خوردگی از ویژگی‎های این ربات به شمار می‎رود. وی عنوان کرد: نرم افزارهای ساختار باز کنترلی برای بهینه سازی سیستم کنترل، مکانیزم حرکتی خطی مبتنی بر مکانیزم پیچ و مهره یا تسمه تایم نیز از مزیت‎های ربات‎های کارتزین محسوب می‎شوند.

قراخانی با بیان این که این دستگاه یک ربات ۳ درجه آزادی است که یک بازوی رباتیک را در سه جهت عمود بر هم به میزان دلخواه حرکت می‎دهد، افزود: این ربات‎ها روی دستگاه‎های خاصی همچون سیستم‎های برش، سیستم‎های لیزر، پرینترهای ۳ بعدی، ابزارهای اندازه گیری و … نصب می‎شوند. وی با بیان این که برنامه ریزی این سیستم از طریق نرم افزارهای خاص انجام می‎شود، گفت: این محصول در شرکت دانش بنیان آریانا مدرن صنعت برای اولین بار در کشور تولید شده است. وی در خصوص دیگر کاربردهای ربات کارتزین گفت: از این ربات می‎توان در آزمایشگاه‎ها برای کنترل موقعیت، سرعت و نیروی یک موتور و همچنین برای تدریس دروس کنترل موقعیت انواع موتور در دانشگاه‎ها نیز بهره برد.

مدیر فنی شرکت گفت: کاربردهای این ربات در بازرسی غیر مخرب برای دیجیتال رادیوگرافی و بازرسی جوش توسط التراسونیک، اسکن سه بعدی توسط لیزر، پاشش پلاسما و لایه نشانی، رنگ آمیزی دقیق، جابجایی سریع و دقیق قطعات، برشکاری و جوشکاری اتوماتیک، مونتاژ اتوماتیک، بسته بندی و چسب زنی اتوماتیک و برای مصارف اندازه گیری و مقاصد آموزشی است. وی تاکید کرد: به دلیل این که معمولا آنچه که در واقعیت بوده و آنچه که در دروس خوانده می‎شود متفاوت است، بنابراین ضروری است که چنین دستگاهی در آزمایشگاه‎های دانشگاه‎ها وجود داشته باشد.

ساخت ربات‌های کارتزین در ایران + عکس، شرکت دانش بنیان آریا مدرن صنعت، ساخت ایران

ساخت ربات‌های کارتزین در ایران + عکس، شرکت دانش بنیان آریانا مدرن صنعت، ساخت ایران

ساخت ربات‌های کارتزین در ایران + عکس، شرکت دانش بنیان آریا مدرن صنعت، ساخت ایران

ساخت ربات‌های کارتزین در ایران + عکس، شرکت دانش بنیان آریانا مدرن صنعت، ساخت ایران

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8888

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *