آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - حذف فلزات سنگین از خاک با نانو جاذب

حذف فلزات سنگین از خاک با نانو جاذب

محققان دانشگاه فردوسی مشهد و یکی از شرکت‌های داخلی طی یک پژوهش مشترک آزمایشگاهی، نانو جاذبی را مورد آزمایش قرار داده‌اند که قادر است فلزات سنگین را از محیط خاک به‌ طور مؤثر جذب کند. در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی محیط زیست، افزایش تدریجی غلظت فلزات سنگین در خاک به دلیل عدم تجزیه‌ آنها توسط میکرو ارگانیسم‌ها است. فلزات سنگین از راه‌های مختلفی وارد زنجیره‌ غذایی انسان و حیوان می‌شوند. فاضلاب‌ها، مواد دفعی حاصل از فعالیت کارخانه‌ها، زباله‌ها و گرد و غبار راه‌های معمول ورود فلزات سنگین به زنجیره‌ غذایی محسوب می‌شوند. این فلزات آثار خطرناکی را بر انسان و محیط زیست می‌گذارند، به نحوی که حذف آنها از خاک بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر ثمانه آریابد، محقق طرح از چاه‌های جذبی به‌ عنوان یکی از روش‌های دفع فاضلاب‌های صنعتی یاد کرد و با تشریح اهداف دنبال شده در این طرح گفت: از آنجایی که نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم از نظر زیست محیطی بی خطر هستند، استفاده از آنها به منظور جذب فلزات سنگین مناسب است. همچنین به دلیل این که جذب فلزات سنگین تحت تأثیر عواملی نظیر وضعیت شوری و میزان مواد آلی است، از این‌رو در این طرح به بررسی امکان استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم به عنوان جاذب فلزات سنگین و تأثیر پارامترهای وضعیت شوری و میزان مواد آلی در کارایی این نانو ذرات پرداخته شده است. وی افزود: استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم در راستای مدیریت فاضلاب‌های صنعتی و جذب و حذف فلزات سنگین موجب می‌شود این فرایند با کارایی بیشتر و زمان کمتری صورت بگیرد.

همچنین به دلیل قدرت جذب بالاتر این نانو ذرات نسبت به فرایندهای مشابه، هزینه‌ انجام عملیات آلودگی‌زدایی نیز کاهش خواهد یافت. محقق طرح تصریح کرد: نانو ذرات به دلیل دارا بودن نسبت سطح به حجم بالا، از سطح فعال به مراتب بیشتری نسبت به ذرات در مقیاس میکرو و بالاتر برخوردارند. بدین جهت نواحی جذب این نانو ذرات بسیار زیاد است و می‌تواند فلزات سنگین را با کارایی بسیار بالاتری جذب کند. این طرح که در قالب پایان نامه‌ دکتری ثمانه آریابد با راهنمایی دکتر امیر فتوت از دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری یکی از شرکت‌های داخلی انجام‌ شده، تحت عنوان پایان نامه‌ موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو نیز رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8890

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *