آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید پوشش ضد خوردگی با قابلیت خود ترمیم شوندگی

تولید پوشش ضد خوردگی با قابلیت خود ترمیم شوندگی

محققان دانشگاه اراک موفق به تولید پوشش ضد خوردگی با قابلیت خود ترمیم شوندگی شدند. آلومینیم و آلیاژهای آن به دلیل برخوردار بودن از خواص مکانیکی و فیزیکی مناسب کاربردهای بسیاری در صنایع یافته‌اند. این فلز به دلیل پوشیده شدن از یک ‌لایه‌ اکسیدی یکنواخت مقاومت به خوردگی خوبی در بسیاری از محیط‌ها از خود بروز می‌دهد. با این وجود در بسیاری از محیط‌ها این لایه‌ اکسیدی نمی‌تواند حفاظت کافی را ایجاد کند. اعمال پوشش یکی از رایج‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش‌ها برای دست‌یابی به خاصیت ضد خوردگی هستند. وظیفه‌ اصلی پوشش ایجاد یک سطح متراکم در برابر نفوذ عوامل خورنده است اما باید توجه داشت که ایجاد نقص در این پوشش موجب تشدید بیش از پیش خوردگی خواهد شد. بنابراین خاصیت ترمیم شوندگی یک پوشش می‌تواند یکی از مهم‌ترین خواص پوشش‌های محافظ خوردگی در نظر گرفته شود.

حسین حسن نژاد، محقق طرح، از پلیمر طبیعی کیتوسان به عنوان یک ماده‌ زیست سازگار، غیر سمی و زیست تخریب پذیر با خاصیت بازدارندگی خوردگی یاد کرد و افزود: در این تحقیق به بررسی تشکیل پوشش نانو کامپوزیتی دوست دار محیط زیست کیتوسان-اکسید سریم به عنوان یک پوشش محافظ خوردگی برای آلومینیم و آلیاژهای آن پرداخته شده است. وی گفت: استفاده از این پوشش زیست سازگار و دوست دار محیط‌ زیست می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای پوشش‌های سمی مشابه باشد. با توجه به مواد اولیه‌ ارزان قیمت این پوشش و همچنین ارزان و آسان بودن فرایند اعمال آن، هزینه‌ تمام شده‌ اعمال پوشش پایین خواهد بود؛ همچنین طول عمر این پوشش‌ها نیز یکی از نقاط قوت این آنها بشمار می‌رود. در گذشته از پوشش‌های کرومات به‌عنوان پوشش‌های ضد خوردگی ترمیم شونده استفاده می‌شد، عنوان کرد: اما به دلیل اثرات مخرب زیست محیطی یون کروم شش ظرفیتی، استفاده از این پوشش‌ها محدود شد. وی افزود: در این طرح یک پوشش نانو کامپوزیتی با زمینه‌ کیتوسان به‌عنوان یک مخزن بازدارنده‌ی خوردگی و نانو ذرات اکسید سریم به عنوان افزاینده‌ی خاصیت خود ترمیم شوندگی و خواص مکانیکی سنتز شده است؛ این پوشش نانو کامپوزیتی مقاومت به خوردگی زیرلایه را در محیط‌های اسیدی، بازی و کلردار افزایش می‌دهد.

به گفته‌ حسن نژاد، در این طرح روش‌های مختلفی از جمله غوطه وری، آبکاری و سل ژل جهت دست‌یابی به شرایط بهینه‌ی تولید پوشش نانو کامپوزیتی کیتوسان-اکسید سریم مورد ارزیابی قرار گرفته است؛ در ادامه پارامترهای مؤثر در فرایند پوشش دهی بررسی و مقادیر بهینه‌ آنها جهت اعمال پوشش تعیین و در نهایت خواص خود ترمیم شوندگی و ریزساختار این پوشش‌ها بررسی ‌شده است. وی تاکید کرد: این پوشش‌های تولید شده از مواد طبیعی می‌توانند به منظور افزایش مقاومت به خوردگی بسیاری از آلیاژها در صنایع مختلفی از جمله صنایع ساختمان‌سازی، اتومبیل‌سازی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع دریایی به کار گرفته شوند. از نتایج این طرح تحقیقاتی یک اختراع با عنوان ساخت پوشش زیست سازگار و خود ترمیم شونده نانو کامپوزیتی بر پایه کیتوسان/اکسید سریم بر روی آلیاژهای آلومینیم و به شماره ثبت ۸۴۸۳۸ به ثبت رسیده است. این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر حسین حسن نژاد و دکتر اشکان نوری، اعضای هیات علمی دانشگاه اراک است. نتایج این کار در مجله‌ Journal of Electrochemical Science International (جلد ۱۱، سال ۲۰۱۶، صفحات ۲۱۰۶ تا ۲۱۱۸) به چاپ رسیده است.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8904

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *