آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - بومی سازی میکرو نیروگاه آبی در کشور

بومی سازی میکرو نیروگاه آبی در کشور

ساخت میکرو نیروگاه‌های آبی در کشور بدون انتقال تکنولوژی و به صورت کاملا بومی توسط محققان و مهندسین کشور انجام و تجاری­ سازی شد. شهرام درخشان مجری پروژه ساخت میکرو نیروگاه‌های آبی که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌ انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی به اتمام رسیده است درباره این پروژه بیان کرد: پیش از این میکرو نیروگاه‌ها از کشورهای اروپایی وارد کشور می‌شد اما با تسهیلاتی که ستاد در اختیار ما قرار داد تحقیقات آزمایشگاهی در این خصوص صورت گرفت و دانش فنی ساخت میکرو نیروگاه‌های آبی در کشور به دست آمد و این میکرو نیروگاه­‎ها به صورت بومی در کشور ساخته شد. درخشان با بیان این که تاکنون بیش از ۳۰ عدد از این میکرو نیروگاه‌ها در کشور نصب شده است، گفت: نصب میکرو نیروگاه‌ها تابع دو عامل مهم آب و ارتفاع است به همین دلیل در مناطق کوهستانی کشورمان مانند گیلان، مازندران و برخی استان‌های غربی کشور، خراسان رضوی و شمالی، سمنان و شاهرود از آنجایی که مقدار آب مناسبی وجود دارد، امکان نصب و راه اندازی این میکرو نیروگاه‎ها فراهم بود که این کار به خوبی انجام شده است.

همچنین در مناطقی که امکان دسترسی به برق شبکه‌ وجود نداشته و سوخت‌های فسیلی نیز مجوز استفاده ندارند استفاده از این نیروگاه‌ها کاربرد دارد. عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت همچنین گفت: بیش از ۵۰ درصد این واحدها در مراکز شیلات‌ که پرورش ماهی سردابی را دارند نصب شده است. از آنجایی که وجود برق در این مراکز به علت نیاز به سیستم هوادهی و روشنایی امری حیاتی است، استفاده از میکرو نیروگاه‌ها خصوصا در مناطقی که امکان اتصال به شبکه سراسری برق وجود نداشته باشد، ضروری است. تا کنون برای این مراکز بیش از ۴۵۰ کیلووات ظرفیت نصب شده وجود دارد که با میکرو نیروگاه های نصب شده قبلی تا مرز ۱ مگاوات نیروگاه میکرو در کشور داریم.

وی ادامه داد: در بحث تولید انرژی در نیروگاه‌ها یک تقسیم بندی وجود دارد که بر اساس ظرفیت تولید و نصب نیروگاه‌ها مقادیر کمتر از ۱ کیلووات پیکو، کمتر از ۱۰۰ کیلووات میکرو، کمتر از ۱۰۰۰ کیلو وات مینی، کمتر از ۱۰۰۰۰ کیلووات نیروگاه کوچک و بالاتر از ۱۰۰ مگاوات نیروگاه بزرگ تلقی می‌شود. بنابراین وقتی صحبت از میکرو نیروگاه می‌شود منظور تولید توان الکتریکی کمتر از ۱۰۰ کیلووات است. درخشان ابراز کرد: این نیروگاه‌ها از دو بخش عمرانی شامل قسمت‌هایی همچون سد، مخزن، لوله‌های انتقال آب و فونداسیون و همچنین بخش الکترومکانیک شامل قسمت‌هایی همچون توربین، ژنراتور وسیستم توزیع تشکیل شده است.

میکرو نیروگاه آبی + عکس، ساخت ایران، شهرام درخشان

میکرو نیروگاه آبی + عکس، ساخت ایران، شهرام درخشان

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8942

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *