آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه توکامک برای تولید انرژی با گداخت هسته‎ای

ساخت دستگاه توکامک برای تولید انرژی با گداخت هسته‎ای

رییس پژوهشکده پرتو فرایند دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر این که دستگاه‌های توکامک ساخته شده در این دانشگاه ادامه تحقیقات شهید دکتر چمران است، گفت: با ادامه این تحقیقات موفق به طراحی و ساخت دو نوع دستگاه توکامک شدیم. دکتر رضا امراللهی در حاشیه بازدید مهندس مهدی چمران رییس شورای شهر تهران با اشاره به دستاوردهای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه گداخت هسته‌ای افزود: توکامک البرز و تابان از جمله این دستاوردهای محققان این دانشگاه در حوزه فیزیک پلاسما و گداخت هسته‌ای است. وی به جزئیات این دستگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: توکامک البرز دارای سطح مقطع D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره شکل است. دکتر امراللهی با تاکید بر این که در حال حاضر ۳ دستگاه توکامک در کشور وجود دارد که از خارج خریداری شده است، ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۵ سال قبل با همت تیم ۲۰ نفره تحقیقاتی شامل اساتید و دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد اقدام به طراحی و ساخته این دستگاه‌ها کرده‌اند.

مدیر پروژه توکامک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه توکامک را دستگاهی برای تولید انرژی پاک توصیف کرد و یادآور شد: آنچه که در خورشید رخ می‌دهد این است که هیدروژن‌ها به یکدیگر برخورد کرده و از تلاقی آنها با یکدیگر پلاسما و انرژی پاک تولید می‌شود. این محقق اضافه کرد: از آنجایی که نمی‌توان انرژی را ذخیره سازی کرد از این رو با الگو برداری از خورشید، سیستم‌هایی در قالب دستگاه توکامک به منظور تولید انرژی بر روی زمین پیاده سازی شد. امراللهی با بیان این که در دنیا ۲۰ دستگاه توکامک ساخته شده است، اظهار کرد: ولی هیچ یک از آنها به فاز صنعتی تولید انرژی وارد نشده‌اند به گونه‌ای که در پروژه بزرگ جهانی ایتر که شبیه توکامک البرز در مقیاس بسیار بزرگتر است، بنا دارند تا ۱۵ سال آینده از آن انرژی تولید کنند.

رییس گروه هسته‌ای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص تفاوت‌های توکامک البرز و تابان توضیح داد: تفاوت این دو دستگاه در ساختار سطح مقطع آنها است. سطح مقطع توکامک البرز D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره‌ای است. وی با اشاره به بازدید مهندس چمران رییس شورای شهر از آزمایشگاه گداخت هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: شهید دکتر مصطفی چمران اولین ایرانی دانش آموخته رشته پلاسما و گداخت هسته‌ای از دانشگاه برکلی است. مدیر پروژه توکامک البرز و تابان تاکید کرد: دستگاه‌های ساخته شده در آزمایشگاه گداخت هسته‎ای این دانشگاه ادامه مطالعات گداخت هسته‌ای شهید دکتر چمران است.

دستگاه توکامک برای تولید انرژی با گداخت هسته‎ای + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

دستگاه توکامک برای تولید انرژی با گداخت هسته‎ای + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

دستگاه توکامک برای تولید انرژی با گداخت هسته‎ای + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

دستگاه توکامک برای تولید انرژی با گداخت هسته‎ای + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8961

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *