آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید تجهیزات تست بویایی در کشور

تولید تجهیزات تست بویایی در کشور

شرکت صبا تجهیز سبلان توانسته است با همکاری جمعی از متخصصان دانشگاهی، تجهیزات تشخیص و درمان اختلالات بویایی، در ابعاد وسیع تولید و تجاری سازی کند. صبا تجهیز سبلان، یکی از شرکت‌های فعال حوزه فناوری، موفق شده است برای نخستین بار در کشورمان تجهیزات مختص تست و ارزیابی بویایی را تولید و به مرحله تجاری سازی برساند. صفا طاهرخانی، مدیرعامل این شرکت، با بیان این که این تجهیزات فناور، با همکاری یک تیم متخصص دانشگاهی و برای نخستین بار در کشور تولید می‌شوند، اظهار کرد: انواع تست‌های بویایی تولید‌ شده در این شرکت، توسط گروه مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی شده و سپس مراحل استانداردسازی و اعتباربخشی آنها با همکاری اساتید صاحب نظر گروه‌های مختلف علوم پزشکی از جمله، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، پزشکی قانونی، طب کار و بهداشت حرفه‌ای، طب کودکان و طب سالمندی در دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی انجام شده است.

این فعال فناور گفت: تمام محصولات این شرکت دارای گواهینامه‌های ثبت اختراع و پروانه ساخت وزارت بهداشت و درمان می‌باشند و تست بویایی ویژه پزشکی قانونی به عنوان روش جدید در تشخیص تمارض، مراحل ثبت اختراع در کشور امریکا را طی کرده است. طاهرخانی، تست کامل بویایی را یکی از محصولات صبا تجهیز سبلان عنوان کرد و گفت: آزمون تشخیص بویایی ایران به عنوان اولین روش استاندارد ارزیابی حس بویایی به صورت کمّی در ایران است که به صورت یک کیت حاوی ۲۴ نوع بوی مختلف در هشت دسته­‌ی عطری، میوه‌­ای، نعنایی، تند، شیرین، ترش، چوبی و زننده توبید شده است و با استفاده از آن می‌توان توانایی افراد در افتراق بوهای مختلف را ارزیابی کرد وی توضیح داد: نتیجه‌ی تست به صورت یک عدد از صفر تا ۲۴ گزارش می­‌شود و عملکرد حس بویایی را در محدوده نرموسمی، آنوسمی، هیپوسمی (میکروسمی) شدید و خفیف مشخص می‌کند. این فعال فناور، با اشاره به تست آستانه بویایی، به عنوان یکی دیگر از محصولات تولید شده گفت: این محصول فناور، شامل یک سری محلول فنیل بوتیل الکل با غلظت‌‌های مختلف است و می‌تواند حد آستانه‌ی بویایی افراد (کم‌ترین غلظتی از بو که فرد می‌تواند شناسایی کند) تعیین کند. همچنین اختلالات هایپوسمی و هایپروسمی را تشخیص می‌دهد.

طاهرخانی، چرخ و فلک بوها برای تست بویایی کودکان را یکی دیگر از محصولات این شرکت برشمرد و افزود: این تست بویایی بسیار ساده به صورت بازی طراحی شده است. در این تست ۹ بوی استاندارد قرار داده شده‌اند و در کنار هر یک از آنها، چهار گزینه به صورت مصور وجود دارد. از کودک خواسته می‌شود که پس از بو کشیدن هر یک از بوها، بر اساس بویی که تشخیص داده، یکی از چهار گزینه‌ی مجاور آن را انتخاب کند. وی تست‎های ویژه پزشکی قانونی و کیت‌های تشخیص و درمان اختلالات بویایی را از دیگر محصولات صبا تجهیز سبلان نام برد و گفت: در حال حاضر این شرکت تمرکز خود را در بخش تحقیق و توسعه بر روی مواد زیستی و تجهیزات پیشرفته پزشکی قرار داده است تا با ارائه‌ی راهکارهای نوین تشخیص و درمان، در ارتقای سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی مردم نقش مؤثری داشته باشد.

تجهیزات تست بویایی و داروهای درمان حس بویایی + عکس، شرکت صبا تجهیز سبلان، ساخت ایران

تجهیزات تست بویایی و داروهای درمان حس بویایی + عکس، شرکت صبا تجهیز سبلان، ساخت ایران

تجهیزات تست بویایی و داروهای درمان حس بویایی + عکس، شرکت صبا تجهیز سبلان، ساخت ایران

تجهیزات تست بویایی و داروهای درمان حس بویایی + عکس، شرکت صبا تجهیز سبلان، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9008

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *