آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت محفظه فرابنفش خانگی برای ضد عفونی کردن اشیا

ساخت محفظه فرابنفش خانگی برای ضد عفونی کردن اشیا

محقق ایرانی موفق شد محفظه‎ای فرابنفش را برای ضد عفونی کردن اشیاء خانگی طراحی و بسازند از این محفظه می‎توان در خانه، آرایشگاه هتل و بیمارستان استفاده کرد. کاوان جهانتابی، مخترع محفظه فرابنفش خانگی گفت: این محفظه می‎تواند به عنوان محفظه ضد عفونی و خوشبوکننده سریع به کار رود. وی اظهار کرد: استفاده از محفظه فرابنفش خانگی راه حلی مورد نیاز و قابل کاربرد در زمینه ضد عفونی به شمار می‎رود همچنین یک روش اقتصادی محسوب خواهد شد. وی با بیان این که به همین دلیل درصدد آمدیم تا چنین محفظه‎ای را طراحی کنیم، گفت: از این محفظه می‎توان در خانه، خوابگاه، آرایشگاه‎های زنانه و مردانه، هتل‎ها و بیمارستان‎ها و همچنین در محیط‎های اداری استفاده کرد. جهانتابی با اشاره به کاربرد این محفظه اظهار کرد: می‎توان از محفظه فرابنفش برای ضد عفونی کردن وسائلی که همواره آلوده هستند نیز استفاده کرد. به گفته این مخترع، افرادی که در محیط‎های اداری با ساعات کاری بالا کار می‎کنند، می‎توانند وسایل همراه خود را تنها با چند دقیقه قراردادن یا آویزان کردن در این محفظه فرابنفش خانگی، گندزدایی و ضد عفونی کرده و از انتقال این میکرو ارگانیسم‎ها جلوگیری کنند.

وی با بیان این که این روش یک روش ضد عفونی و گندزدایی به صورت سطحی است، ادامه داد: استفاده از این محفظه باعث قطع چرخه انتقال آلودگی می‎شود. به گفته جهانتابی، ایده محفظه فرابنفش خانگی گامی است در راستای بهره بردن از اشکال جدید و استفاده از پرتو فرابنفش در گستره کاربری خانگی برای ارتقا بهداشت فردی در خانه و محل کار که سبب ارتقا سطح بهداشت عمومی می‎شود. وی با بیان این که استفاده از این محفظه می‎تواند بسیار مقرون به صرفه و کاربردی باشد، اظهار کرد: قطع سیکل انتقال آلودگی‎های سطحی از طریق لوازم مورد استفاده روزانه، صرفه جویی در هزینه‎ها (آب، برق، مواد شوینده)، صرفه جویی در زمان (زمان مورد نیاز فقط ۱۰ دقیقه) و صرفه جویی در مصرف آب (بدون نیاز به آب) از مزایای استفاده از این طرح هستند. این مخترع ادامه داد: همچنین صرفه جویی در مصرف برق (کاهش مصرف ۹۰ درصد)، استفاده آسان و رابط کاربری مناسب، صرفه جویی در فضا، حذف تولید محصول پسماند و کمک به محیط زیست از مزایای این طرح به شمار می‎روند.

وی افزود: حداقل هزینه ساخت این محصول در مدل پایه حدود ۳۰۰ هزار تومان است که با توجه به صرفه اقتصادی که در مصرف آب و برق و مواد شوینده دارد به راحتی قابل جبران و توجیه است. وی با اشاره به بازار هدف این محصول گفت: منازل مسکونی، آرایشگاه‎های زنانه و مردانه، بیمارستان‎ها، خوابگاه‎ها، هتل‎ها، مهد کودک‎ها، مدارس، رستوران‎ها، سربازخانه‎ها، مساجد، رختکن‎های کارگری، کارخانه‎های تولید کننده مواد خوراکی و مرغداری‎ها (که امکان انتقال آلودگی از خارج به داخل و بالعکس بسیار زیاد است) و … می‎توانند بازار هدف این محفظه باشند. این طرح موفق به اخذ گواهی نامه ثبت اختراع به شماره ۸۵۹۱۹ و تاییدیه علمی شده است. همچنین در ایده بازار عمومی دانشگاه امیر کبیر جزء ۸ طرح برتر اول بوده است.

محفظه فرابنفش خانگی برای ضد عفونی کردن اشیاء + عکس، کاوان جهانتابی (شماره ثبت 85919)

محفظه فرابنفش خانگی برای ضد عفونی کردن اشیاء + عکس، کاوان جهانتابی (شماره ثبت ۸۵۹۱۹)

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9125

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *