آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت انواعی از نانو کاتالیست‌ها به روشی ارزان برای تولید صنعتی

ساخت انواعی از نانو کاتالیست‌ها به روشی ارزان برای تولید صنعتی

محققان کشور روشی جدید برای تهیه نانو کاتالیست‌ها ارائه دادند تا با اجرای این طرح گامی در راه خودکفایی کشورمان در زمینه تولید نانو کاتالیست‌ها برداشته شود. روش تهیه کاتالیست نقش مهمی در خواص فیزیکی – شیمیایی و کارایی کاتالیتیکی کاتالیست‌ها دارد. در تحقیقات گذشته، کاتالیست‌های اکسیدی Cu/Zn/Al توسط روش‌های هم رسوبی کربنات، تلقیح، هم رسوبی اکسالات و رسوبگیری همگن اوره تهیه شده‌اند. بنابراین با توجه به اهمیت کاتالیست‌ها طرح تهیه نانو کاتالیست‌های  Cu-Zn-Mg-Al با استفاده از یک روش جدید و بررسی کارایی و ارزیابی اقتصادی آن در مقایسه با کاتالیست‌های تهیه شده توسط روش‌های تجاری مختلف برای واکنش جا به جایی آب-گاز با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی توسط مححقان کشور در سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران به انجام رسید.

در این طرح، با استفاده از پیش ساز معدنی روش جدیدی برای تهیه نانو کاتالیست Cu/Zn/Mg/Al ارائه شد که از نظر فعالیت و پایداری نسبت به روش‌های تجاری تهیه کاتالیست‌ها برتری ویژه‌ای دارد. برای این منظور، نانو کاتالیست با استفاده از روش تجزیه حرارتی پیش ساز جدیدی از نوع کمپلکس کاتیونی-آنیونی شامل Cu/Zn که بر روی ساپورت MgO-γ-Al2O3 مستقر شده، تهیه شده و برای واکنش جا به جایی آب-گاز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین در این طرح، کاتالیست Cu/Zn/Mg/Al با استفاده از روش‌های هم‌رسوبی کربنات، هم‌رسوبی اکسالات، تلقیح، پیش‌ساز سیترات، رسوبگیری همگن اوره و سل-ژل نیز تهیه می‌شوند و نانو کاتالیست تهیه شده از روش جدید، از نظر فعالیت کاتالیتیکی و پایداری با این روش‌های بیان شده در بالا مورد مقایسه قرار گرفته و به علاوه یک ارزیابی اقتصادی صورت می‌گیرد. از اهداف این طرح این است که با استفاده از اجرای این روش مطلوب، ساده، اقتصادی و بهینه سازی شرایط عملیاتی گام مهمی در بومی سازی این دانش فنی جدید و تولید صنعتی نانو کاتالیست Cu/Zn/Mg/Al برداشته شود و در نتیجه نیاز کشور به وارد کردن کاتالیست تجاری جا به جایی آب-گاز از خارج از کشور برطرف شود.

گفتنی است، واکنش جابه جایی آب-گاز به دلیل تولید هیدروژن یکی از مهم‎ترین و پر کاربردترین واکنش‌های صنعتی است. کاتالیست‌های تجاری واکنش جا به جایی آب-گاز به دلیل تحلیل فعالیت‌شان با گذشت زمان و ناپایداری آنها در تماس با هوا برای کاربرد در پردازنده‌های سوختی نامناسب هستند در نتیجه توسعه کاتالیست‌های جدید با فعالیت و پایداری بهتر در مقایسه با کاتالیست‌های تجاری برای جا به جایی آب-گاز یک امر ضروری است. در کشور ما کاتالیست تجاری دمای پایین واکنش جا به جایی آب-گاز، CuO/ZnO/Al2O3، از جمله کاتالیست‌هایی است که با صرف هزینه بسیار بالا از خارج از کشور تامین می‌شود. هدف از این طرح این است که کاتالیستی را با یک روش تهیه جدید، ساده، مطلوب و مقرون به صرفه ارائه شود تا با صنعتی شدن تولید آن، نیاز کشور به خارج از کشور برطرف شده و علاوه بر این، کاتالیست تهیه شده نسبت به کاتالیست تجاری، از نظر کارائی و پایداری بهتر باشد. همچنین به دلیل این که دانش فنی به کار رفته در تهیه این نانو کاتالیست یک دانش جدید در دنیا است، اجرای این طرح بتواند گامی را در راه خودکفایی کشورمان بردارد.

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9186

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *