آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت حسگر تشخیص میزان گاز سولفید هیدروژن

ساخت حسگر تشخیص میزان گاز سولفید هیدروژن

محققان دانشگاه شیراز موفق شدند حسگر نانو ساختاری را تولید کنند که به صورت بیسیم و بدون استفاده از انرژی الکتریکی، میزان گاز سولفید هیدروژن را با حساسیت بالا تشخیص می‌دهد. سولفید هیدروژن گازی است بی رنگ، سمی و آتش‌گیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز به عنوان گاز فاضلاب و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می‌شود. چاه‌های نفت و مخازن گاز یکی از منابع اصلی این گاز خطرناک به شمار می‌رود. وجود مقادیر گاز سولفید هیدروژن بیش از یک مقدار بحرانی می‌تواند موجب مرگ افراد حاضر در محل شود. از این رو ابداع و استفاده از روشی که مقادیر اندک این گاز را تشخیص دهد، جهت حفظ سلامتی مهندسان شاغل در صنایع نفت و گاز، ضروری به نظر می‌رسد.

دکتر محسن اسد مجری طرح با تأکید بر خطرات حضور گاز سولفید هیدروژن گفت: در این پژوهش یک حسگر بی‌سیم نانو ساختار جهت تشخیص مقادیر بسیار اندک گاز سولفید هیدروژن معرفی و ساخته ‌شده است. نانو حسگر ساخته شده آستانه‌ تشخیص بسیار پایینی دارد. همچنین این نانو حسگر نیازی به منبع تغذیه نخواهد داشت و می‌توان آن را بر روی پوست بدن مهندسان نصب کرد. در ساختار این حسگرها به صورت همزمان از نانو ذرات اکسید مس و نانو لوله‌های کربنی استفاده شده است. نانو ذرات اکسید مس موجب کاهش حد تشخیص حسگر شده و حضور نانو لوله‌های کربنی سرعت تشخیص این نانو حسگر را افزایش می‌دهد.

به گفته‌ اسد در این پژوهش ابتدا نانو ذرات اکسید مس و نانو لوله‌های کربنی سنتز، بهینه سازی و مشخصه یابی شده‌اند. در مرحله‌ بعد حسگر بی‌سیم ساخته و سیستم قرائت حسگرها راه‌اندازی شده است. در نهایت نیز حسگر ساخته شده بهینه سازی شده است. این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر محسن اسد (دانش‌آموخته‌ مقطع دکترای دانشگاه شیراز) و دکتر محمدحسین شیخی (عضو هیأت علمی این دانشگاه) است. نتایج این کار در مجله‌ Sensors and Actuators B: Chemical (جلد ۲۳۱، سال ۲۰۱۶، صفحات ۴۷۴ تا ۴۸۳) به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9243

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *