آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه الکترو شوک (دفیبریلاتور) خودکار قلبی

ساخت دستگاه الکترو شوک (دفیبریلاتور) خودکار قلبی

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاهی برای وارد کردن شوک به بیماران قلبی شدند تا در صورت ضربان قلب نامنظم در کمترین زمان ممکن آن را منظم کند. عرفان نقش، مجری طرح الکتروشوک (دفیبریلاتور) خارجی قلبی خودکار با امکان تشخیص بر خط فیبریلاسیون بطنی، اظهار داشت: الکتروشوک دستگاهی است که می‎تواند فردی که دچار آریتمی قلب (ضربان نامنظم) شده را به حالت طبیعی بازگرداند. وی افزود: هنگامی که قلب دچار فیبریلاسیون بطنی می‎شود مدت زمانی که برای احیا آن وجود دارد زمانی بین ۳ الی ۵ دقیقه است؛ بر همین اساس، سرعت احیای قلب فرد می‎تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد، از همین رو توانستیم این سیستم را طراحی کنیم. نقش با بیان این که نمونه خارجی این دستگاه وجود دارد، گفت: دستگاه الکتروشوک، در کشورهای خارجی معمولا در خودروهای آتش نشانی، مراکز عمومی و برج‎های مسکونی و مناطق پر رفت و آمد نصب می‎شوند. وی افزود: به احتمال صد در صد تا ۱۰ سال آینده این قانون در کشور ما نیز به وجود می‎آید که دستگاه الکتروشوک را در مکان‎های عمومی داشته باشیم؛ از این رو تولید انبوه الکتروشوک می‎تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

این محقق عنوان کرد: ما برای اولین بار توانستیم به این تکنولوژی دست بیابیم و دستگاهی را طراحی کنیم که احیای قلب را به صورت اتوماتیک و بدون دخالت پزشک متخصص انجام دهد. وی در خصوص عملکرد دستگاه الکتروشوک گفت: این دستگاه سیگنال قلب را تحلیل می‎کند و در صورت لزوم متناسب با اندام شخصی که دچار آریتیمی قلب شده است، خدمات ارائه می‎کند. وی در مقایسه این نمونه ایرانی با نمونه‎های خارجی اظهار کرد: الکتروشوک نسبت به نمونه‎های خارجی از دقت و سرعت بالایی برخوردار است؛ این دستگاه می‎تواند بر اساس مقاومت بدن فرد، شوک وارد کند. وی با تاکید بر این که از این سیستم هر فرد عادی می‎تواند برای احیای قلب فردی که دچار آریتیمی قلبی شده است، استفاده کند، گفت: از این سیستم می‎توان در مکان‎های پر رفت و آمد، مطب‎ها و برج‎های مسکونی و تجاری در کشور استفاده کرد. عرفان نقش در خصوص مزایای این سیستم گفت: فایده استفاده از این دستگاه تسریع در احیای قلب فرد بیمار است؛ زیرا تا آمبولانس برسد و عملیات احیای قلب را آغاز کند مدت زمان زیادی طول می‎کشد و ممکن است جان فرد از دست برود. وی گفت: اشخاص عادی می‎توانند در زمان‎هایی که فرد دچار آریتیمی شده، سیستم را به بدن بیمار متصل کنند تا فرد احیا شود؛ خود دستگاه سیگنال قلب را تحلیل می‎کند و قلب فرد را به حالت نرمال باز می‎گرداند.

وی گفت: این طرح در مرحله ای است که نیاز به سرمایه گذاری دارد؛ در صورت سرمایه گذاری مناسب می‎توان این دستگاه را به تولید انبوه رساند؛ تخمین زده ایم که اگر سرمایه گذاری روی این طرح شود سرمایه کمتر از یک سال باز می‎گردد. به گفته وی، فرهنگ استفاده از این دستگاه در ایران اجباری می‎شود. این محقق اظهار داشت: مشتریان بالقوه این دستگاه تمامی مراکز بیمارستانی و درمانی کشور، برج‎های مسکونی و تجاری، مناطق و مکان‎های پر رفت وآمد است. صادرات دستگاه به خاورمیانه، از جمله افق‎های این طرح است. وی گفت: پیش بینی کرده ایم که حجم بازار یا میزان تقاضا بیش از ۴۰۰ دستگاه در سال خواهد بود بعد از آن می‎توانیم صادرات آن را به مناطق خاورمیانه داشته باشیم. این سیستم توسط عرفان نقش (دکترای تخصصی برق)، دکتر محمدرضا یزدچی و دکتر مهدی نیرومند (عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان) طراحی و ساخته شده است. این طرح در فستیوال تجهیزات پزشکی نیز ارائه شده است. به گزارش ایران توانا، این اختراع با عنوان الکتروشوک (دفیبریلاتور) خارجی قلبی خودکار با امکان تشخیص برخط فیبریلاسیون بطنی، به شماره ۸۴۶۷۶ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9344

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *