آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه تصفیه آب آلوده به مواد نفتی و روغنی

ساخت دستگاه تصفیه آب آلوده به مواد نفتی و روغنی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به بومی سازی دستگاه تصفیه آب‎های آلوده به روغن و مواد نفتی در کشور شدند که با بازگرداندن مجدد آب و سوخت به چرخه مصرف، صرفه جویی اقتصادی بالایی ایجاد می‎کند. نرگس فلاح مجری طرح، در خصوص دستگاه حاوی پرکن برای جداسازی آب از روغن و مواد نفتی گفت: در تمامی صنایع نفتی با پساب‎های حاوی مواد نفتی مواجه هستیم که ممکن است پساب‎های نفتی باشند و یا آب‎های زیرزمینی که بر اثر نشت مخازن نفتی آلوده شده اند. فلاح یادآور شد: در حال حاضر آب‎های زیرزمینی اکثر مناطق مجاور پالایشگاه‎ها به مواد نفتی آلوده هستند و برای بازگرداندن این آب‎ها به چرخه مصرف باید آنها را تصفیه کنیم که اولین گام تصفیه، جداسازی مواد نفتی از پساب‎های آلوده است. وی درباره معایب روش‎های سنتی تصفیه پساب‎های نفتی در کشور گفت: روش‎های سنتی که برای جداسازی آب از مواد نفتی در ایران استفاده می‎شود کارآیی لازم را ندارند و یکی از معایب دستگاه هایشان این است که فضای زیادی اشغال می‎کنند و دیگر این که، قادر به جداسازی ذرات بسیار ریز نیستند بنابراین فرآیند تصفیه پساب‎ها در این روش‎ها با مشکل مواجه می‎شود.

معاون پژوهشی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: کشورهایی مانند آمریکا از روش‎های جدیدی که راندمان بسیار بالایی دارد برای تصفیه پساب‎های آلوده استفاده می‎کنند و از آنجا که ما به دلیل تحریم‎ها، امکان دسترسی به نقشه‎ها و پتنت دستگاه‎های خارجی نداشتیم ایده اولیه را از آنها گرفتیم ولی کل مراحل طراحی و ساخت دستگاه و بهینه سازی آن را با دانش فنی بومی به سرانجام رساندیم. وی ادامه داد: این دستگاه از چندی پیش در یکی از پالایشگاه‎های کشور، نصب شده و با گذراندن آزمایش‎های مختلف، موفق به دریافت تائیدیه‎های فنی، اقتصادی و زیست محیطی و ایمنی شده است. مجری طرح پژوهشی ساخت دستگاه جداسازی آب از مواد نفتی درباره ویژگی‎های این دستگاه گفت: قابلیت جداسازی مواد نفتی از پساب توسط این دستگاه، بالای ۹۹ درصد است و جداسازی ذرات بسیار ریز مواد نفتی را از پساب با دقت بسیار بالا انجام می‎دهد. به گفته وی، ابعاد و اندازه دستگاه بسته به میزان آبی که قرار است تصفیه کند، متغیر خواهد بود و می‎توان آن را در اندازه‎های بسیار کوچک آزمایشگاهی تا ابعاد بسیار بزرگ، طراحی و تولید کرد.

فلاح خاطرنشان کرد: نمونه فعلی این دستگاه با ظرفیت تصفیه ۵ لیتر در ثانیه طراحی شده و در کمتر از یک ساعت، کار تصفیه را انجام می‎دهد. در حالی که سیستم‎های مشابه قدیمی برای تصفیه به حداقل ۱۰ ساعت زمان نیاز داشتند و همین بالا رفتن سرعت تصفیه، منجر به کوچک‎تر شدن اندازه دستگاه می‎شود. عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: این دستگاه به لحاظ قیمت نیز با نمونه‎های مشابه خارجی، قابل مقایسه نیست زیرا تمام قطعات آن در داخل ساخته شده و همین موضوع، قیمت تمام شده تولید را بسیار پایین‎تر می‎آورد. وی با بیان این که کاربرد اصلی این دستگاه در مجتمع‎های پتروشیمی، پالایشگاه‎ها و صنایع مرتبط با نفت است، گفت: استفاده از این دستگاه در صنایع نفتی بسیار مقرون به صرفه است زیرا با تصفیه پساب، مواد نفتی آنها مجددا به چرخه مصرف بر می‎گردد و ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد می‎کند. این پژوهشگر برای این که بتواند آب حاصل از تصفیه پساب‎های آلوده، قابلیت استفاده در مصارف کشاورزی داشته باشد، یک روش تکمیلی به نام انعقاد سازی شیمی یا انعقاد سازی الکتریکی را برای دستگاه لحاظ کرده است. وی در این رابطه توضیح داد: با استفاده از این روش، کیفیت آب حاصل از تصفیه کاملا با آب‎های قابل استفاده در کشاورزی، انطباق یافت و آب کاملا سالم به دست آمد که الان برای آبیاری فضای سبز اطراف پالایشگاه استفاده می‎شود که با توجه به بحران آب در کشور، بازیافت این آب‎ها کمک بزرگی به تامین آب موردنیاز کشاورزی و فضای سبز اطراف صنایع نفت و گاز خواهد کرد.

فلاح تاکید کرد: تصفیه پساب‎های آلوده به مواد نفتی به این روش جدید، مزایای اقتصادی و محیط زیستی فراوانی دارد چرا که موجب بازگرداندن مواد نفتی به چرخه مصرف می‎شود، به حفظ سلامت محیط زیست و منابع آب کمک می‎کند و آب بازیافتی به مصرف کشاورزی و آبیاری فضای سبز می‎رسد که این کار هم به کاهش آلودگی هوای اطراف صنایع نفتی منجر می‎شود. معاون پژوهشی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان داشت: افزون بر بازدهی بالا، راهبری ساده و آسان برای کاربران نیز یکی دیگر از مزایای این روش است ضمن این که این دستگاه می‎تواند در شرایط محیطی و دماهای مختلف، کار کند. وی افزود: این طرح پژوهشی، اکنون در مرحله تجاری سازی و انعقاد قرارداد با یکی از پالایشگاه‎های کشور است. به گزارش ایران توانا این اختراع با عنوان دستگاه جداکننده دو مرحله‎ایی حاوی پرکن پلیمری برای جداسازی مواد معلق، روغن و مواد نفتی از آب آلوده یا پساب‌های صنعتی با ظرفیت ۳/۰ تا ۳ متر مکعب در ساعت، به شماره ۸۷۵۶۹ تحت مالکیت نرگس فلاح و محسن کیان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

دستگاه تصفیه آب آلوده به مواد نفتی و روغنی + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

دستگاه تصفیه آب آلوده به مواد نفتی و روغنی + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9340

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *