آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر

تولید نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر

دانش آموخته واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با هدف ارتقای تولید هیدروژن به عنوان یک سوخت پاک، موفق به تولید نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر به نام کلادوفورا برای اولین بار در دنیا شد. فرید صفری، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر در این رابطه گفت: این طرح در ابتدا با هدف تولید گاز غنی از هیدروژن از درشت جلبک‌های دریای خزر که مشکلاتی را در اکوسیستم مناطق ساحلی به وجود آورده بودند، آغاز شد؛ اما در حین انجام تحقیق مشاهده شد که خاکستر این جلبک‌ها دارای خواص ویژه و منحصر به فردی هستند که استفاده از آن را به عنوان کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی به خصوص فرآیندهای تبدیلی زیست توده امکان پذیر می‌کند. وی با بیان این که از این خواص می‌توان به وجود ماتریس‌های منظم حفرات در سطح آن و وجود مقدار قابل توجه فلزات قلیایی و قلیایی خاکی در ساختار آن اشاره کرد که موجب ارتقای تولید هیدروژن در فرآیند گازی‌سازی می‌شود، تصریح کرد: با توجه به این که تا کنون در جهان از فلزات واسطه به عنوان کاتالیزور بر پایه سطوح متخلخل که عموما ساخت و استفاده آنها با محدودیت‌های اقتصادی و فنی همراه بوده، استفاده می‌شده؛ این یافته می‌تواند گامی مهم و رو به جلو در فناوری‌های تبدیل زیست توده و تولید هیدروژن قلمداد شود.

صفری در رابطه با کاربردهای این طرح گفت: از کاربردهای اساسی این یافته، می‌توان به استفاده در واکنش‌های تبدیل زیست توده و همچنین برخی واکنش‌های فاز گازی اشاره کرد که در صورت تثبیت آن در ابعاد صنعتی می‌توان به رفع نیاز کشور به کاتالیزورهای گران قیمت و تسهیل انجام فرآیندهای شیمیایی مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد. این طرح تحقیقاتی توسط فرید صفری محقق واحد علوم و تحقیقات و با همکاری دانشگاه تهران و مهندس امید نوروزی از دانشجویان این دانشگاه و به سرپرستی دکتر احمد توسلی استاد واحد علوم تحقیقات انجام گرفته است. نتایج اولیه این تحقیق در مجله Bioresource technology که از معتبرترین مجلات علمی جهان در این حوزه بشمار می آید، به چاپ رسیده است.

نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر، فرید صفری

نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر، فرید صفری

روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9510

یک نظر

  1. بی سواد ها تمام کشور های دنیا بلا استثنا لفظ دریای کاسپین رو استفاده میکنن اونوقت فقط ما هستیم که لفظ احمقانه دریای خزر رو بکار میبریم!

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *