آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت پوشش پلیمری ضد قارچ و باکتری

ساخت پوشش پلیمری ضد قارچ و باکتری

محققانی از دانشگاه رازی کرمانشاه با بهره گیری از نانو ذرات عنصر مس موفق به تولید پوشش‌های پلیمری ضد باکتری، قارچ و کپک شده‌اند که می‌توان آنها را به عنوان پانسمان و چسب‌های بیمارستانی مورد استفاده قرار داد. امروزه بشر به دلیل ارتقای آگاهی‌اش از بهداشت و سلامت فردی، نیازهای متفاوت و جدیدی را می‌طلبد و انتظار دارد تا محیط اطراف، وسایل، لباس‌ها و هر آنچه او با آنها سروکار دارد، عاری از هرگونه آلودگی و بوی بد باشد. از این بین منسوجات و پوشش‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند و در صورت وجود رطوبت، حرارت و تغذیه‌ کافی، باکتری در آنها رشد کرده و موجبات بیماری، بوی بد و عفونت را فراهم می‌آورند. پوشش تخت‌های بیمارستانی، ماسک‌های پزشکی و چسب‌های زخم بهترین شرایط رشد باکتری و میکرو ارگانیسم‌ها را ایجاد می‌کنند. به کارگیری فناوری نانو در تولید این نوع پوشش‌ها، افزایش کارایی و دوام این پوشش‌ها را موجب شده است.

دکتر امیررضا عباسی، عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه و از محققان طرح ضمن تأکید بر لزوم اجرای این طرح در رابطه با اهداف دنبال شده گفت: هدف از انجام این طرح به کارگیری مواد ارزان قیمت حاوی ترکیبات مس به منظور تولید نانو کامپوزیت‌های زمینه ابریشمی ضد میکروب بوده است. وی افزود: استفاده از نتایج این طرح تحقیقاتی در صنعت پلیمر و نساجی، صرفه‌ اقتصادی را در پی دارد. همچنین مواد گران قیمت وارداتی جای خود را به مواد ارزان قیمت بومی خواهند داد. محقق طرح تصریح کرد: تکنیک فراصوت یا سونوشیمی به عنوان یکی از تکنیک‌های مؤثر در سنتز مواد نانو ساختار در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. در این روش به کمک امواج فراصوت حباب‌هایی تولید شده و انرژی زیاد حاصل از ترکیدن این حباب‌ها صرف شکستن پیوندها می‌شود. در این طرح از این روش جهت پراکنده کردن همگن و یکنواخت نانو ذرات در زمینه‌ پلیمری از روش سونوشیمی استفاده شده است. وجود این نانو ذرات علاوه بر اعطای خاصیت ضد میکروبی به پلیمر، موجب بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی نانو کامپوزیت حاصل می‌شود.

به گفته‌ محقق این طرح، در این پژوهش نانو ذرات اکسید مس بر روی الیاف ابریشم با استفاده از روش تابش امواج فراصوت (سونوشیمی) رشد داده شده است. تأثیر دما، زمان واکنش، تابش امواج فراصوت و حلال بر روی رشد نانو ذرات درون الیاف مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین مورفولوژی نانو ذرات رشد داده نیز به کمک میکروسکوپ الکترونی بررسی شده است. دکتر عباسی خاطرنشان کرد: بر اساس تصاویر میکروسکوپ الکترونی، اکسید مس به صورت کریستالی بر روی الیاف ابریشم رشد کرده است. نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر امیررضا عباسی (عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه) و گروه تحقیقاتی وی در دانشکده شیمی این دانشگاه است، در مجله‌ The Iranian Chemical Society به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9579

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *