آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با ورود موفق به عرصه تولید کاتالیست‌های هم رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون از جمله خودرو گسترش می‌یابد. نخستین خط تولید صنعتی کاتالیت‌های هم رسوبی کشور با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در شرکت نفت و گاز سرو افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این که رشد توانمندی کشور موجب اقبال صنایع داخلی به استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل را به دنبال داشته است، افزود: با توجه به اهمیت بالای تولید کاتالیست، همواره یکی از چالش‌هایی که صنایع پتروشیمی را تهدید می‌کرد تامین کاتالیست بود که خوشبختانه امروز با افزایش توانمندی داخلی این چالش تا حد زیادی رفع شده است. وی افزود: با ورود به عرصه تولید کاتالیست‌های هم رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون از جمله در صنعت خودرو گسترش می‌یابد. ستاری به شکسته شدن تابوی استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل توسط صنایع کشور گفت: زمانی بود که شرکت‌های پتروشیمی جرات و جسارت استفاده و بارگذاری کاتالیست‌های تولید داخل را نداشتند، اما با توجه به توانمندی مطلوب و تجربه ای که طی چهار سال گذشته در حوزه ساخت کاتالیت‌ها کسب کرده‌ایم اکنون صنایع کشور به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از کاتالیست‌های تولید داخلی دارای مزایای بسیاری است زیرا این تولیدات کارایی مطلوب خود را در افزایش راندمان صنایع به خوبی نشان داده‌اند. رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به گستره وسیع کاربرد کاتالیست‌ها در صنایع گوناگون گفت: با توجه به گسترش زمینه استفاده از کاتالیست‌ها در صنایع کشور می‌بایست این صنعت در حال توسعه توجه جدی داشته باشد که بر همین اساس حمایت از پژوهش‌های مرز دانش و فناورانه این حوزه در دستور کار معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت بالقوه کشورمان در صنایع پتروشیمی افزود: ایران دارای بازاری بزرگ در صنایع پتروشیمی است که در وحله نخست باید نیاز صنایع کشور با تولیدات داخلی تامین و نیاز کشور از واردات خارجی این محصولات از جمله کاتالیست‌ها اشباع شود. وی افزود: در ۲ سال آینده حرکتی جدی در این حوزه خواهیم داشت و با تکیه بر توانمندی داخلی می‌توانیم بخش قابل توجهی از نیاز داخلی به کاتالیست‌ها را تامین کنیم. ستاری به نیاز ۲۰ درصدی صنایع فولاد و ۵۰ درصدی پتروشیمی به کاتالیست‌ها گفت: با وجود فضای مناسب برای افزایش تواننمندی داخلی در حوزه کاتالیست، باید حوزه پژوهش و شرکت‌های دانش بنیان به طور جدی به این حوزه ورود پیدا کنند و زمینه را برای ایجاد بازارهای جدید فراهم شود. رییس ستاد توسعه فناوری نفت، گاز و ذغال سنگ کشور با تاکید بر توجه جدی به صادرات کاتالیست‌های تولید داخلی گفت: مهم ترین حمایت از تولیدکننده داخلی کاتالیست خرید صنایع کشور از محصولات آنان و ایجاد بازار است که می‌بایست در فضای رقابتی بازار این حوزه محقق شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کاهش قیمت شدید اخیر کاتالیست‌ها در بازار ایران را ناشی از پدیده دامپینگ (Dumping) در بازار این صنعت دانست و افزود: دامپینگ به عنوان چالشی جدی برای تولیدکنندگان داخلی کاتالیست باید باید مورد توجه قرار گیرد که رشد شرکت‌های داخلی و رقابت جدی در این حوزه رخ داده است و تنها راه‌کار آن حمایت از تولیدات داخلی شرکت‌های دانش بنیان و کمک به ایجاد بازار برای محصولات آنهاست. علی وطنی معاون توسعه فناوری، پیمان صالحی رییس مرکز طرح‌های کلان ملی، جعفر توفیقی دبیر ستاد نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هومن کریمی مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در افتتاحیه نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم رسوبی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی کردند. شرکت نفت و گاز سرو با توانمندی تولید سالانه یک میلیون لیتر کاتالیست، توانسته است کاتالیست‌های مورد نیاز چرخه‌ی تولید گاز سنتز در واحدهای آمونیاک و متانول در صنایع پتروشیمی و چرخه‌ی تولید هیدوژن در پالایشگاه‌ها را با تولید کاتالیست‌های سنتز متانول شیفت دما بالا، متنیشن و پیش رفرمینگ به روش هم‌رسوبی را با راه‌اندازی این خط تولید تامین کند.

امیر هومن کریمی وثیق در این خصوص گفت: این خط تولید به عنوان شاخه‌ای جدید از بومی سازی کاتالیست‌های مصرفی صنایع پتروشیمی و پالایش نفت شناخته می‌شود. مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو در این رابطه افزود: این خط تولید جدید امکان تولید کاتالیست‌هایی به روش هم رسوبی را به ما می‌دهد که با توجه به مشارکت‌هایی با شرکت پتروشیمی رازی و پالایش نفت تبریز در زمینه استفاده از کاتالیست شیفت دما بالا و کاتالیست متانیشن، قرار است در مرحله نخست تولید کاتالیست‌های مذکور توسط این‌ خط تولید صورت پذیرد. کریمی وثیق افزود: این اقدام ملی از یک دهه قبل با حمایت‌های مهندس نعمت‌زاده، آغاز شده و اکنون با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ثمر نشسته است که با شروع به کار این خط تولید، امکان تولید کاتالیست سنتز متانول تا ظرفیت ۵۰۰ تن در سال نیز فراهم شده است. وی افزود: ایران از واردات کاتالیست به ارزش بیش از ۱۷ میلیون دلار در سال بی‌نیاز شده تا گامی دیگر در جهت اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی برداشته شود. مدیر‌عامل شرکت نفت و گاز سرو افزود: نقطه عطفی که در محصولات تولیدی از این خط تولید وجود دارد این است که به دلیل نزدیکی برخی از فرآیندهای تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشی کشور، با تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی، نیاز کاتالیست دو صنعت مادر پتروشیمی و پالایش نفت کشور که سابقه وابستگی بیش از ۱۰۰ سال را به کالاهای خارجی دارد، برطرف خواهد شد.

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران + عکس، شرکت نفت و گاز سرو، ساخت ایران

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران + عکس، شرکت نفت و گاز سرو، ساخت ایران

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران + عکس، شرکت نفت و گاز سرو، ساخت ایران

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران + عکس، شرکت نفت و گاز سرو، ساخت ایران

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران + عکس، شرکت نفت و گاز سرو، ساخت ایران

تولید صنعتی کاتالیست‎های هم رسوبی در ایران + عکس، شرکت نفت و گاز سرو، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری – ایران توانا – روابط عمومی شرکت نفت و گاز سرو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9603

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *