آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید پلیمر عایق صوت و ارتعاش

تولید پلیمر عایق صوت و ارتعاش

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش شدند که قدرت جذب آنها ۲.۵ برابر بیشتر از نمونه‌های گزارش شده در دنیاست. این پروژه تحقیقاتی از ۱۵ سال قبل توسط استاد تمام دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و در قالب پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی تعدادی از دانشجویان آغاز شده و اکنون به نتیجه رسیده است. ناصر محمدی، مجری طرح با اشاره به سابقه طولانی ساخت پلیمرهای جاذب صوت و ارتعاش در دنیا اشاره کرد و افزود: پلیمری که ما موفق به تولید آن شده‌ایم، بر پایه آبی است و جزء فناوری‌های دوستدار محیط زیست به شمار می‌آید؛ ضمن این که قدرت جذب صدا و ارتعاش در این پلیمر نسبت به نمونه‌های مشابه به شدت افزایش یافته است. وی درباره نحوه استفاده از این ماده توضیح داد: این پلیمر، یک سامانه کلوئیدی است که امکان اسپری کردن (پاشیدن) بر روی سطوح مختلف را داراست، به این ترتیب که آن را بر روی اجسام مورد نظر اسپری می‌کنیم؛ این جسم می‌تواند سطح یک دیوار یا یک شیء در ابعاد گوناگون باشد که در نتیجه، ارتعاش یا صدای آن جسم حذف می‌شود.

محمدی، استفاده راحت و آسان و انعطاف پذیری را از مزایای به کارگیری این پلیمر عنوان کرد و گفت: استفاده از این پلیمر نیاز به تخصص یا آمادگی خاصی ندارد و برای همه نوع شیء قابل استفاده است. زهرا خوبی آرانی، دانشجوی مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز که پروژه پایان نامه دکتری وی منجر به تولید یک پلیمر جاذب صوت و ارتعاش با قدرت بالا شده است، اظهار کرد: امواج مکانیکی به طور کلی، فرکانس‌های مختلفی دارند که فرکانس‌های پایین مانند صوت و فرکانس‌های بالا مثل فراصوت (سونار) را شامل می‌شود. وی افزود: بالاترین نمونه‌ای که تاکنون در تحقیقات علمی دنیا برای جذب امواج مکانیکی با فرکانس یک هرتز گزارش شده، ۱۵۰ واحد بوده است، در حالی که پلیمر تولیدی ما قابلیت جذب این امواج تا ۴۰۰ واحد را داراست. خوبی آرانی خاطرنشان کرد: برای فرکانس ۱۰ مگاهرتز نیز با استفاده از این پلیمر توانسته‌ایم قدرت جذب امواج مکانیکی را به ۱۵ دسی بل بر میلی متر برسانیم که چنین قدرت جذبی تاکنون گزارش نشده است. وی افزود: این پلیمر جاذب صوت و ارتعاش در محیط‎های مختلف، کاربردهای گوناگونی دارد که به عنوان مثال می‌توان در فضاهایی مانند استودیوهای ضبط صدا، آن را به صورت یک پوشش روی دیوارهای استودیو قرار داد تا هم صداهای داخل به بیرون نرود و هم صداهای بیرون استودیو مزاحمتی برای کار ایجاد نکند.

این محقق خاطر نشان کرد: در مورد وسایل و تجهیزاتی که زیر آب حرکت و ایجاد صدا یا ارتعاش می‌کنند نیز می‌توان با استفاده از این پوشش پلیمری، امواج صوتی یا فراصوتی آنها را حذف کرد و با ایجاد نوعی استتار، مانع شناسایی و ردیابی آنها از بیرون شد. این تحقیق در قالب رساله دکتری زهرا خوبی آرانی، با عنوان بررسی افزایش اتلاف انرژی در نانو کامپوزیت‌های پلیمری نرم با بهره‌گیری از ناهمگونی دینامیکی در ناحیه انتقال شیشه‌ای و تنظیم ناهمگونی پراکنشی در دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده و علاوه بر چاپ نتایج به صورت مقاله ISI، فرایند ثبت پتنت آن نیز با همکاری دانشگاه در دست انجام است.

تولید پلیمر عایق صوت و ارتعاش + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

تولید پلیمر عایق صوت و ارتعاش + عکس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت ایران

روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9599

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *