آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - موقعیت یابی زائران اربعین حسینی با نرم افزار وصال

موقعیت یابی زائران اربعین حسینی با نرم افزار وصال

محققان شرکت دانش بنیان توسعه علوم ژئوماتیک رهپویان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران سامانه‌ای را برای زائران راهپیمایی اربعین حسینی پیاده سازی کردند که قادر به ارائه اطلاعات مکانی افراد و مسیریابی است. دکتر سهیل ایوز خانی با بیان این که این سامانه با عنوان سامانه وصال عرضه شده است، گفت: این سامانه یک سامانه تعاملی سامانه تحت موبایل است که به منظور راهنمایی، ساماندهی و مدیریت زائران و خدمات ارائه شده در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی (ع) طراحی و پیاده سازی شده است. وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای زائران اربعین حسینی در زمینه مسیریابی و احتمال گم شدن، خاطرنشان کرد: این سامانه ابزاری را فراهم کرده است تا اطلاعات لازم در خصوص وضعیت مکانی فرد و فاصله وی تا فرد دیگر را در اختیار کاربران قرار دهد. ایوز خانی با تاکید بر این که این سامانه با همکاری ستاد بازسازی عتبات عالیات پیاده‌سازی شده است، ادامه داد: در حال حاضر در ۸۲ کیلومتر از مسیر زائران دسترسی به اینترنت امکان پذیر شده است، از این رو سامانه وصال که مبتنی بر سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات مکانی است، برای زائران پیاده سازی شد.

مجری طرح اضافه کرد: این سامانه در قالب نرم افزاری بارگذاری شده است و متقاضیان می‌توانند بر روی گوشی‌های هوشمند خود بازگذاری کنند. این محقق به بیان نحوه استفاده از این نرم افزار پرداخت و گفت: پس از نصب نرم‌افزار وصال، برای کاربر کد کاربری ایجاد خواهد شد و از این طریق کاربر می‌تواند به موقعیت عوارض و مکان‌های موجود در مسیر راهپیمایی بر اساس مختصات و نوع عوارض ثبت شده دسترسی داشته باشد؛ ضمن آنکه با اتصال کاربران به شبکه اینترنت و سرور مکانی این شرکت دانش بنیان، آنها قادر به مشاهده مکان‌های اطراف هر کاربر تا شعاعی مشخص هستند. به گفته وی در این سامانه اطلاعاتی چون مسیر پیاده‌روی، موقعیت موکب، اماکن زیارتی و متبرکه، هتل‌ها و مراکز اقامتی و مراکز هلال احمر و درمانی موجود است. ایوز خانی نصب این نرم افزار را در فاز اول تنها برای سیستم اندروید دانست و یادآور شد: در آینده امکان بارگذاری این نرم افزار بر روی سایر سیستم‌های عامل گوشی‌های هوشمند فراهم خواهد شد. مجری طرح امکان نمایش نقشه پایه به صورت تصویر ماهواره‌ای و نقشه خیابان‌های اطراف را از دیگر قابلیت‌های این سامانه نام برد و یادآور شد: در این سامانه امکان افزودن و ویرایش اطلاعات مکانی بر روی نقشه بر اساس دسته بندی و سایر مشخصات مکانی پیش بینی شده است.

ایوز خانی یکی از دغدغه‌های زائران اربعین حسینی را که به صورت گروهی اقدام به این سفر کرده‌اند، پپدا کردن و مطلع شدن از موقعیت یکدیگر در ازدحام زائران دانست و افزود: از طریق این سامانه زائران با تعریف هم گروهی خود در گروه زیارتی خود امکان تعیین موقعیت و روند حرکتی مورد نظر خود را خواهند داشت. به گفته وی، امکان تعریف هم‌گروهی با در اختیار داشتن کد کاربری سایر زائران، امکان تعیین فاصله زائران ثبت شده از موقعیت کاربر و امکان تعیین موقعیت هم‌گروهی‌ها و نمایش آن بر روی نقشه از دیگر مزایای این سامانه است. ایوزخانی ادامه داد: با در نظر گرفتن شرایط خاص کشور عراق، برخی خانواده‎های زائران در ایران نگران آنها هستند و ممکن است تماس تلفنی با آنها نیز با توجه به جمعیت عظیم شرکت کنندگان در راهپیمایی به راحتی ممکن نباشد، بنابراین امکانی فراهم شده است تا خانواده‎ها در ایران نیز با نصب این سامانه و در اختیار داشتن کد کاربری زائر از موقعیت مکانی او مطلع شوند. وی درباره نحوه دسترسی و نصب این سامانه نیز گفت: کاربران می‎توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی www.vesal95.ir نرم افزار را دانلود و روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنند که البته امسال امکان نصب سامانه فقط برای تلفن‎های دارای سیستم عامل اندروید فراهم است و از سال‎های آینده برای دیگر سیستم‎های عامل نیز قابل استفاده خواهد بود.

اپلیکیشن وصال + عکس، اطلاعات مکانی افراد و مسیریابی در اربعین، شرکت دانش بنیان توسعه علوم ژئوماتیک رهپویان، ساخت ایران

اپلیکیشن وصال + عکس، اطلاعات مکانی افراد و مسیریابی در اربعین، شرکت دانش بنیان توسعه علوم ژئوماتیک رهپویان، ساخت ایران

روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9634

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *