آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستاوردهای مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دستاوردهای مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ساخت ماده دندانی نانو سیلر در این مرکز تحقیقاتی خبر داد و گفت: این طرح پژوهشی مربوط به گروه اندوی دانشکده دندانپزشکی است که براساس آخرین زمان‌بندی‌های صورت گرفته تا پایان سال‌ جاری مجوزهای تولید آن را کسب خواهیم کرد. دکتر حسین باقری در ارائه گزارش جامع سه ساله مرکز تحقیقاتی مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر این نکته که این مرکز در سال ۱۳۸۹ کار خود را آغاز کرده است، گفت: موافقت اصولی این مرکز در سال ۱۳۹۱ از سوی شورای گسترش وزارت بهداشت دریافت شد. وی به توان این مرکز تحقیقاتی در کاربردی کردن دانش تولیدی ایجاد شده اشاره و ابراز داشت: در حال حاضر توانسته‌ایم مجوزهای تولید یک محصول (ماده‌ای در درمان ریشه دندان) را دریافت و در مراحل آخر به سرانجام رساندن این موفقیت که مربوط به گروه اندوی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه است رسیده‌ایم.

دکتر باقری بیان داشت: در حال حاضر با حمایت و انجام آزمون‌های کیفی محصول و کسب تاییدهای مورد نیاز، مجوز لازم از سوی یک شرکت دانش بنیان جهت تولید این ماده گرفته شده و این شرکت اکنون در پژوهشکده بوعلی دانشگاه مستقر است و به زودی این موفقیت عملیاتی و بر روی نمونه انسانی آزمایش می‌شود. رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی یادآور شد: براساس آخرین زمان‌بندی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری مجوزهای تولید این ماده دندانی (نانو سیلر HTND) را کسب خواهیم کرد که تولید این محصولات در داخل کشور می‌تواند نام ایران را در کنار تولیدکنندگان مواد دندانپزشکی همچون کشورهای هند و برزیل قرار دهد. دکتر باقری از اجرای دو طرح محصول محور در حوزه دندانپزشکی اطفال نیز خبر داد و گفت: در این طرح‌ها تلاش می‌شود مواد پوشش‌دهنده پالپ و خمیرهای پالپکتومی که در پزشکی اطفال مورد استفاده قرار می‌گیرد به مرحله تولید برسد. وی از راه‌اندازی واحد سنتز مرکز تحقیقاتی مواد دندانی خبر داد و گفت: در حوزه دیگر راه‌اندازی واحد سنتز بیومتریال (Biomaterial) مرکز را دنبال می‌کنیم و در این راستا حمایت‌های معاونت پژوهشی دانشگاه را به خوبی در کنار خود داریم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد: واحد سنتز مرکز تحقیقاتی مواد دندانی در بخشی از آزمایشگاه مرکز راه‌اندازی و تلاش داریم تا برنامه تولیدات محصول محور خود را در این واحد انجام دهیم. رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی خاطرنشان کرد: از ساخت بزاق مصنوعی، محلول‌های ایجاد پوسیدگی تا ساخت مواد سرامیکی(هیدروکسی آپاتیت با تک‌های مختلف) که دنیایی از تحقیقات به شمار می‌رود را در واحد سنتز دنبال و به سرانجام خواهیم رساند. دکتر باقری از طراحی چسب‌های دندانی خبر داد و اظهار داشت: این توانایی بر پایه فیلترهای هیدروسکی آپاتیت که جزو معدنی موجود در دندان و استخوان است ساخته می‌شود و در ادامه ساخت کامپوزیت‌هایی که پیش از این در خصوص خواص آن به پژوهش پرداخته بودیم را در برنامه داریم. وی تصریح کرد: تمامی این طرح‌ها در قالب طرح‌های تحقیقاتی، پایان نامه‌ها، طرح‌های اولویت دار هدفمند معاونت پژوهشی و منابع موجود به اجرا در آمده است.

وی در بخش دوم صحبت‌های خود به ارائه اطلاعاتی در خصوص مرکز تحقیقاتی مواد دندانی پرداخت و ابراز داشت: در این مرکز همراهی ۱۰ عضو شورای عالی در کنار فعالیت‌های تحقیقاتی ۳۸ عضو هیات علمی آموزشی و دو عضو هیات علمی پژوهشی؛ توانسته است پتانسیل پژوهشی بسیار خوبی را در اختیار ما قرار دهد. رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی به اهداف تاسیس و راه اندازی این مرکز تحقیقاتی اشاره و تصریح کرد: جذب عضو هیات علمی از دیگر رشته‌ها در چارچوب قوانین موجود در دانشگاه از اهداف اصلی ایجاد این مرکز تحقیقاتی است تا بتوانیم به توسعه تحقیقات در رشته مواد دندانی برسیم. دکتر باقری تاکید کرد: رشته مواد دندانی یک تخصص بین‌رشته‌ای است و محدود کردن آن در حوزه دندانپزشکی در حقیقت محدود کردن دانش گسترده مواد دندانی به شمار می‌رود که در صورت ناتوانی ما در ایجاد همکاری‌های بین‌رشته‌ای، پتانسیل زیادی از دانش و علم در این تخصص را از دست داده‌ایم. رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی ادامه داد: با پیگیری‌های در دست انجام، امیدواریم از نیروهای متخصص غیر دندانپزشک به صورت عضو هیات علمی پژوهشی، دانشجویان PHD پژوهشی، محققان آزاد و طراح پژوهشی جذب نیرو داشته و در واقع با امکانات این مرکز بتوانیم دانش این افراد را جهت توسعه علم در اختیار مرکز قرار دهیم.

دکتر باقری در بخش دیگری از این گزارش دستیابی به تحقیقات محصول محور را خروجی مورد نظر خود در این مرکز تحقیقاتی عنوان کرد و اظهار داشت: ما باید بتوانیم پس از انجام یک سلسله تحقیقات منسجم؛ موفق به تولید محصول شویم و تنها به تولید مقاله و تحقیق اکتفا نخواهیم کرد. وی مطرح کرد: برخی فعالیت‌ها در این مرکز تحقیقاتی مربوط به دانشجویان و طرح‌های تحقیقاتی این قشر از دانشگاه است که البته اساتید در حوزه مواد دندانی در کنار رزیدنت‌ها و دانشجویان، جهت به ثمر نشستن این طرح‌ها تلاش می‌کنند. رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی متذکر شد: در واقع در مرکز تحقیقاتی مواد دندانی با دو دسته تحقیقات رو به رو هستیم، دسته اول مربوط به شناسایی موادی است که در بازار در حال استفاده مداوم در کلینیک‌ها است که شناسایی خواص و اعمال تغییرات در این مواد مورد توجه است. دکتر باقری ادامه داد: شناخت تکنیک‌های درمانی و چگونگی به کار بردن این مواد در داخل دندان نیز در خصوص موادی که در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز در این دسته از تحقیقات جای می‌گیرند. وی تمرکز عمده مرکز تحقیقاتی مواد دندانی را متوجه دسته دوم تحقیقات دانست و خاطرنشان کرد: در این دسته که نگاه توسعه‌ای مرکز تحقیقاتی را نیز در بر گرفته است؛ عمده تمرکز و تلاش ما در خصوص آن دسته از مواد دندانی است که ساخت آنها مدنظر می‌باشد. رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی بیان کرد: سیاست کشور در حال حاضر از منظر اقتصادی بر اقتصاد مقاومتی بنا گذاشته شده و از نگاه اشتغال نیز براساس تاکیدات ریاست جمهوری بیکاری افراد تحصیل کرده و دارای علم و دانش تبدیل به معضلی برای کشور شده است.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9655

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *