آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ساخت تجهیزات مخابراتی نوری برای انتقال اطلاعات حجیم با سرعت بالا

ساخت تجهیزات مخابراتی نوری برای انتقال اطلاعات حجیم با سرعت بالا

مهندسان کشورمان موفق به بومی سازی تجهیزات مخابرات نوری با هدف تامین بخشی از هزینه‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه ملی توانا با موضوع طراحی، تولید و فروش تجهیزات و ارائه خدمات سیستم‌های انتقال DWDM شدند. طرح تولید تجهیزات انتقال شبکه مخابراتی در طول ۲۱ ماه با هدف تامین بخشی از هزینه‌های مورد نیاز برای اجرای قرارداد با موضوع طراحی، تولید و فروش تجهیزات و ارائه خدمات سیستم‌های انتقال DWDM در قالب پروژه ملی توانا انجام گرفته است. از نقاط مثبت این طرح، دانش کاملا بومی ساخت تجهیزات است که اشتغال برای حدود ۵٠ نفر از نخبگان کشور در این حوزه (شبکه‌های مخابراتی، الکترونیک و نرم افزار) را به دنبال داشته و باعث کاهش حدود ٧٠ درصدی خروج ارز از کشور شده است. این طرح پیرو قرارداد منعقد شده با شرکت ارتباطات زیرساخت در قالب پروژه توانا (شامل ۱۰۰ شهر نیمه شرقی کشور) با هدف استقرار تجهیزات مخابرات نوری با ظرفیت ۴٠٠ گیگابیت بر ثانیه و قابل توسعه به ٨٠٠ گیگابیت بر ثانیه و با سیستم مدیریت شبکه به صورت کلید در دست (Turnkey) با حمایت ٣٠ میلیارد ریالی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک (صحا) انجام شد.

علویان مدیرعامل شرکت فناوری ارتباطات نوری امین (فانا) با اشاره به این که محصولی که در این پروژه تحویل شرکت ارتباطات زیرساخت شد، یک محصول زیرساختی برای انتقال انبوه اطلاعات از طریق فیبر نوری است، تصریح کرد: این محصول قادر است اطلاعات با سرعت Gbps ۴٠٠ با استفاده از یک زوج فیبر نوری را با استفاده از تکنیک‌های بسیار مدرن و پیشرفته انتقال دهد و تا برد حداقل ١۵٠ کیلومتر نیاز به تقویت‌کننده بین راهی ندارد. به دلیل تکنولوژی بسیار بالای این محصول، ارزش افزوده زیادی برای کشور دارد. به گفته علویان، شرکت فناوری ارتباطات نوری امین (فانا) تا کنون تنها صادر کننده این محصول به کشورهای همسایه بوده و امیدوار است علاوه بر حرکت روی لبه تکنولوژی دنیا در این حوزه، با توجه به تعداد محدود تولید‌کنندگان این محصول در دنیا، امکان صادرات بیشتر به سایر کشورها نیز فراهم شود.

مدیرعامل شرکت فناوری ارتباطات نوری امین در ادامه خاطر نشان کرد: با افزایش درخواست انتقال اطلاعات در بستر شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی در دنیا و محبوبیت تبادل اطلاعات در بین اقشار جامعه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی متنوع، بازی‌های کامپیوتری، تلویزیون‌های مبتنی بر پروتکل اینترنتی و امکان انتقال فایل‌های چند رسانه‌ای، نیاز به افزایش پهنای باند توسط سرویس دهنده‌های مخابراتی و اینترنتی به شدت افزایش پیدا کرده و زیرساخت‌های قبلی پاسخگوی این حجم انبوه تبادل اطلاعات نبوده و حرکت به سمت افزایش ظرفیت تبادل اطلاعات توسط شرکت‎های مخابراتی – زیرساختی اجتناب ناپذیر است و اگر مسیر حرکت شرکت‌ها به این سمت نباشد با مشکلات حاد و عدم رضایت مشتریان مواجه خواهند شد.

علویان افزود: شرکت‌های مذکور برای انتقال اطلاعات بین ایستگاه‌های خود و یا سایر شرکت‎ها در داخل شهرها، بین شهرها و نیز بین کشورها نیاز به یک مسیر مطمئن و با ظرفیت بالا دارند. این نیاز صرفا با بهره‌برداری از آخرین تکنولوژی‎های موجود با استفاده از کابل فیبر نوری، که سریع‎ترین و با ظرفیت‌ترین و مطمئن‌ترین روش ممکن است، حاصل می‌شود. انتقال اطلاعات از طریق فیبر نوری نیاز به تجهیزات خاصی دارد که بتواند با یک زوج از فیبر نوری انبوهی از اطلاعات را از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل کند. جدیدترین روش این انتقال DWDM نام دارد.

تجهیزات مخابراتی نوری برای انتقال اطلاعات حجیم با سرعت بالا + عکس، شرکت فناوری ارتباطات نوری امین (فانا)، ساخت ایران

تجهیزات مخابراتی نوری برای انتقال اطلاعات حجیم با سرعت بالا + عکس، شرکت فناوری ارتباطات نوری امین (فانا)، ساخت ایران

روابط عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا)

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9702

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *