آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه لیزری تشخیص حفره

ساخت دستگاه لیزری تشخیص حفره

این سیستم یک آشکارساز لیزر است. در هنگام تابش، زمانی که نور از سوراخ در ورق به گیرنده برسد خروجی فعال می‎گردد. طاها اعظمی رئیس هیات مدیره شرکت تدبیر اندیشان هوشیار، شکل گیری ایده اولیه ساخت این سیستم را بر اساس نیاز یکی از کارخانه‎های فولاد (فولاد بهمن) به دستگاهی با دقت بالا برای تشخیص محل اتصال دو رول ورق داشت، دانست. نمونه‎های خارجی این محصول بسیار گران بوده و نمونه ارزان قیمت آن فاقد دقت کافی بود. لذا تولید بومی دستگاه با دقت بالا و قیمت پایین احساس می­‎شد. پس از تحقیق میدانی و بررسی شرایط محیطی نصب دستگاه از قبیل نویزپذیزی و … چند نمونه مدار مورد بررسی قرار گرفت. از جمله استفاده از مادون قرمز که به علت نویز پذیری به نتیجه نرسید. پس از آن از سنسور التراسونیک استفاده شد، گرچه مشکل قبل را نداشت اما در سرعت بالا کارایی نداشت. در نهایت به استفاده از سیستم لیزری روی آورده که علاوه بر سرعت بالا، کمترین نویزپذیری را داشت.

اعظمی همچنین اظهارداشت که اولین دستگاه لیزری تشخیص حفره در کشور توسط این شرکت و با تلاش علمی و عملی هادی کجوری به سر انجام رسیده است. این سیستم هم اکنون هیچگونه مشابه داخلی ندارد و نمونه‎های خارجی که دارای کیفیت قابل قبولی باشند نیز از قیمت بسیار بالایی نسبت به نمونه ساخته شده در این شرکت دارند. بر اساس برآوردهای صورت گرفته با ۸۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری در این طرح، ضمن تجاری سازی در سطح انبوه، برای ۲۰ تا ۳۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی می‎شود.

این دستگاه به صورت کامل در ایران تولید می‎شود و هیچگونه از قطعات و تجهیزات آن وارداتی نیست. بر این اساس نوسانات ارزی بر روی قیمت تمام شده محصول تاثیری ندارد. صنعت فولاد و زیر مجموعه‎های این صنعت را می‎توان از مشتریان اصلی این محصول در نظر گرفت.

دستگاه لیزری تشخیص حفره + عکس، شرکت تدبیر اندیشان هوشیار، ساخت ایران

دستگاه لیزری تشخیص حفره + عکس، شرکت تدبیر اندیشان هوشیار، ساخت ایران

دستگاه لیزری تشخیص حفره + عکس، شرکت تدبیر اندیشان هوشیار، ساخت ایران

دستگاه لیزری تشخیص حفره + عکس، شرکت تدبیر اندیشان هوشیار، ساخت ایران

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9719

یک نظر

  1. سلام خسته نباشین . ایده نحوه ساخت دستگاه تشخیص حفره متعلق به سایت http://www.ettop.ir هستش. متاسفانه حق کپی برداری در این طرح رعایت نشده . در این پروژه روش اسکن عرضی استفاده شده به طوری که در گیرنده از چند تا ال ای دی گیرنده به صورت ردیفی استفاده میشه تا نور تابیده شده از طرف فرستنده پوشش داده شه .
    مدار این پروژه نهایت با ۵۰ هزارتومان هزینه قابل ساخته و متاسفانه ۸۰ میلیون در متن بالا ذکر شده است .
    ضمنا این پروژه آنقدر پیچیده نیست که شخص مذکور اینقدر بزرگ جلوه داده . در قرن ٢١ که فضاپیما به آسمان فرستاده میشه ، طراحی تشخیص یک حفره که کاری نداره . سیستم تشخیص پلاک هم ١٠ میلیون هزینه داره بعد ایشان اطهار دارن ۸۰ میلیون خرج این پروژه شده .
    سپاسگذارم

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *