آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - گندزدایی آب با سامانه گندزدایی به روش الکترولیز نمک طعام

گندزدایی آب با سامانه گندزدایی به روش الکترولیز نمک طعام

پژوهشگران شرکت دانش بنیان ایده گران سورن آب به دانش فنی گندزدایی آب به روش الکترولیز نمک طعام غشایی دست یافتند و به این ترتیب، جمهوری اسلامی ایران در جمع سه کشور صاحب این فناوری قرار گرفت. محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در یک اقدام نوآورنه اقدام به جایگزینی گاز خطرناک کلر با نمک طعام در فرایند گندزدایی آب کردند تا علاوه بر کاهش خطرات ناشی از کلر، یک روش آسان و کم هزینه برای تهیه آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی ارائه دهند. مجری طرح الکترولیز نمک طعام غشایی درباره کاربردهای این تکنولوژی گفت: کاربرد اصلی این تکنولوژی، ضد عفونی کردن آب است که با روش مولتی اکسیدانت، یک محصول منحصر به فرد تولید می‎کند که برای تصفیه میکروبی آب آشامیدنی، آب استخر و به طور کلی آب با مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می‎گیرد. حامدرضا فقیهی افزود: در روش های سنتی از گاز کلر، پودر کلر و آب ژاول برای ضد عفونی کردن آب استخرها و مخازن آب آشامیدنی استفاده می‎شود که همواره با تهدیدهایی رو به رو است و همواره احتمال نشت گاز سمی و خفه کننده کلر در این محیط‎ها وجود دارد.

وی ادامه داد: در دنیا فعالیت‎هایی برای ارائه شیوه‎های جایگزین روش‎های سنتی و پر خطر در فرآیند گندزدایی آب آغاز شده است و ما بعد از آمریکا و آلمان، سومین کشوری هستیم که به دانش فنی گندزدایی با نمک طعام غشایی دست یافته ایم. فقیهی به آغاز مطالعات مرتبط با این تکنولوژی جدید توسط دکتر تقی عبادی استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر از هفت سال قبل تاکنون اشاره کرد و گفت: انتقال تکنولوژی، بومی سازی دانش فنی و ساخت دستگاه گندزدایی آب به روش الکترولیز نمک طعام غشایی، حاصل همکاری و تلاش هفت ساله محققان و فناوران دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و در نتیجه آن موفق شده ایم فرآیندی که شرکت‎های اروپایی در ابعاد نیمه صنعتی اجرا می‎کنند در ابعاد صنعتی و بومی سازی شده، انجام دهیم. فقیهی ادامه داد: اجرای پایلوت این پروژه با نصب دستگاه در مناطق محروم جنوب کشور از دو سال قبل در جزیره مینو و منطقه آزاد اروند به اجرا گذاشته شده و اکنون آب آشامیدنی ۱۶ هزار نفر از ساکنان این مناطق را تامین می‎کند.

وی یادآور شد: دستگاه‎های گندزدایی آب به شیوه الکترولیز نمک طعام در یک سوم شهر آبادان نیز نصب شده است و به صورت رسمی در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد. فقیهی افزود: مواد مصرفی دستگاه الکترولیز، نمک طعام و جریان الکتریسیته است که میزان نمک مصرفی با توجه به حجم آب، به صورت هوشمند تنظیم شده و به داخل رآکتور دستگاه کشیده می‎شود و پس از گذراندن الکتریسیته و فرآیند الکترولیز، محصول نهایی از دستگاه خارج و در یک مخزن ذخیره می‎شود و برای گندزدایی آب شبکه، مخزن یا استخر مورد استفاده قرار می‎گیرد. وی در خصوص هزینه مواد مصرفی این دستگاه گفت: با این که حجم سرمایه گذاری اولیه برای راه اندازی این سیستم، نسبتا زیاد است ولی در طول زمان بهره برداری، این هزینه‎ها جبران می‎شود چراکه این دستگاه برای تصفیه هزار لیتر آب، ۸ گرم نمک طعام و ۱۴ وات الکتریسیته مصرف می‎کند که قیمت آنها بسیار ناچیز است. فقیهی درباره ظرفیت تصفیه این دستگاه نیز گفت: سیستم ما می‎تواند تصفیه آب را در ظرفیت‎های بسیار کم تا بسیار زیاد انجام دهد و قادر به گندزدایی ۳۵۰ لیتر آب در ثانیه است که سرعت و حجم قابل قبولی است.

سامانه گندزدایی به روش الکترولیز نمک طعام + عکس، شرکت دانش بنیان ایده گران سورن آب، ساخت ایران

سامانه گندزدایی به روش الکترولیز نمک طعام + عکس، شرکت دانش بنیان ایده گران سورن آب، ساخت ایران

ارتباط با سازنده محصول
نام محصول: سامانه گندزدایی به روش الکترولیز نمک طعام
نام شرکت: ایده گران سورن آب
آدرس: تهران
تلفن: ۶۶۱۷۵۲۹۶-۶۶۴۰۲۴۷۰-۰۲۱
آدرس سایت: http://www.sorenab.com
رایانامه: amirhs.ebadi@gmail.com

 

 

 

 

 

 

روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9797

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *