آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - تولید صنعتی نانو سیلیکا برای صنایع رنگ و لاستیک

تولید صنعتی نانو سیلیکا برای صنایع رنگ و لاستیک

شرکت دانش بنیان نانو پویان فدک مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به دانش فنی تولید نانو سیلیکا برای کاربرد در صنایع رنگ، لاستیک و سیمان دست یافته است و هم‌اکنون این نانو ماده در مقیاس صنعتی تولید می‌شود. نانو سیلیکا در صنایع رنگ به عنوان مات‌کننده و افزایش دهنده غلظت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت لاستیک نانو سیلیکا می‌تواند جایگزین پر کننده شناخته شده دوده شود. این جایگزینی امکان تولید تایرهای سبز را فراهم می‌آورد که علاوه بر حذف مشکلات زیست محیطی دوده، مصرف انرژی جهت حرکت و میزان صدای ناشی از حرکت را کاهش می‌دهد. در سازه‌های بتنی و ترکیب سیمان وجود سیلیکا به عنوان ماده پوزولانی باعث ایجاد پیوندهای مناسب کووالانسی در ترکیب سیمان شده و مقاومت محیطی بتن نهایی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این استفاده از نانو سیلیکا در بتن باعث بهبود خواص سایشی و استحکام ترکیب در کنار کاهش نفوذپذیری و کاهش حجم خشک سیمان می‌شود. علاوه بر آن نانو سیلیکا می‌تواند در تولید کاتالیست‌ها، نانو کامپوزیت‌های پلیمری، سرامیکی و فلزی، مواد عایق الکتریکی، بیوسنسورها، سرامیک‌های دندانی و ساینده‌های ویژه مورد استفاده قرار گیرد.

حمیده کلاهدوزان، مجری طرح از تولید این ماده در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان خبر داد و گفت: سیلیکای نانو ساختار و نانو سیلیکا یکی از پرمصرف‌ترین نانو مواد در بازار جهانی است. این ماده بر اساس تغییر در ساختار و خصوصیات فیزیکی – شیمیایی خود می‌تواند کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف داشته باشد. وی در رابطه با اهمیت تولید این محصول افزود: سیلیکای نانو ساختار از معدود نانو موادی است که در حال حاضر به صورت صنعتی در بازار داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از سوی دیگر کاربرد وسیع آن در بازارها باعث ایجاد جاذبه‌های تجاری ویژه برای این طرح شده است. کلاهدوزان تاکید کرد: تولید این محصول داخلی علاوه بر دسترسی به دانش فنی و کارآفرینی، باعث ارتقای کیفیت محصول نهایی در بازارهای هدف و کاهش واردات محصول خارجی شده است. این محقق با اشاره به عملکرد متفاوت نانو سیلیکا در محصولات صنعتی مختلف گفت: استفاده از نانو سیلیکا در تولید رنگ‌های اپوکسی باعث ایجاد خاصیت رئولوژیکی و افزایش پایداری نهایی رنگ می‌شود.

در صنعت پلاستیک و نانو کامپوزیت این محصول به عنوان تقویت‌کننده عمل کرده و باعث بهبود خواص مکانیکی محصول نهایی شده است. به گفته وی، این ماده در صنعت کشاورزی به عنوان ریزمغذی تأمین سیلیسیم استفاده می‌شود. کلاهدوزان یادآور شد: در حال حاضر میزان تولید نانو سیلیکا در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن در سال است که در حوزه‌های تولید رنگ و پوشش، کشاورزی، نانو کامپوزیت و پلاستیک و سیمان و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت دانش بنیان نانو پویان فدک موفق به دریافت تأییدیه‌ نانو مقیاس از ستاد توسعه‌ فناوری نانو برای این محصول شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9819

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *