آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه شات مانیتورینگ

ساخت دستگاه شات مانیتورینگ

مهندسان ایرانی با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) موفق به طراحی و ساخت دستگاه شات مانیتورینگ (Shot Monitoring) قابل استفاده در صنایع فلزی و خودروسازی شدند. هدف از انجام این طرح، ساخت دستگاه شات مانیتورینگ جهت استفاده در دستگاه‌های تزریق دایکاست (یکی از روش‌های تولید قطعات فلزی و پلاستیکی) است. مهندس فرشید طرزدار، مدیر عامل شرکت صنایع راژمان پرداز در تشریح انواع روش‌های تولید قطعات گفت: در کارخانه‌های تولید قطعات فلزی و پلاستیکی از روش‌های گوناگونی جهت ساخت قطعات استفاده می‌شود که می‌توان به روش ریخته‌گری فلزات، تزریق پلاستیک، متالوژی پودر و ریخته‌گری تحت فشار (دایکاست) اشاره کرد. وی افزود: با مکانیزه شدن انواع سیستم‌ها، روش‌های تولید بسیار بهینه شده و اشکالات تولید قطعات کاهش یافته و در نهایت کیفیت تولید هم بالا رفته است. بدین منظور لزوم بومی‌سازی و مکانیزه کردن سیستم‌های موجود به خصوص سیستم‌های در حال کار و قدیمی که فاقد این الزامات هستند، ضروری است. مدیر عامل شرکت صنایع راژمان پرداز با اشاره به این که تولید قطعات فلزی و پلاستیکی از طریق سیستم ریخته‌گری تحت فشار (دایکاست)، بخش بزرگی از تولید را شامل می‌شوند، تصریح کرد: ماشین‌های دایکاست به وفور در کارخانجات تولیدی در ایران موجودند و سهم به سزایی در تولید قطعات دارند. همچنین این محصولات مصرف گسترده‌ای دارند که می‌توان به مصارف خانگی نظیر رادیاتورهای سیستم گرمایی، مصارف صنعتی مثل قطعات مورد استفاده در ساخت ماشین آلات، استفاده در صنایع خودرو سازی و صنایع نظامی و غیره اشاره کرد.

مهندس طرزدار در خصوص مزایای روش دایکاست خاطرنشان کرد: از مزایای تولید به روش دایکاست نسبت به سایر روش‌ها، بالا بودن کیفیت و دقت قطعه خروجی است. در این روش قطعات با ابعاد دقیق تولید می‌شود و پروسه نهایی تولید بسیار کمتر از روش‌های دیگر است، به این دلیل در صنایع، مصارف چشمگیری دارد. به دلیل این که مصرف کنندگان از این قطعات انتظار دقت بسیار بالایی دارند، قطعات تولید شده باید در محدوده اعداد و ارقام استاندارد باشند و قطعات غیر قابل قبول از چرخه تولید حذف می‌شوند و جهت ذوب به کوره ریخته می‌شوند. وی با تاکید بر این که سیستم شات مانتورینگ تا به حال در کشور ساخته نشده و به دلیل قیمت بسیار بالای نمونه خارجی بسیاری از کارخانجات توانایی خرید این دستگاه را ندارند، گفت: برای افزایش راندمان تولید و اصلاح قطعات باید اندازه‌گیری دقیقی از پارامترهای ضرب قطعه داشته باشیم و بتوانیم به صورت نمودار به نمایش در بیاوریم. این فرایند توسط دستگاه شات مانیتورینگ قابل اجرا خواهد بود. مهندس طرزدار افزود: این دستگاه به وسیله اندازه‌گیری دقیق و نمایش آنها به صورت رسم نمودار و چک کردن مقادیر با مقادیر مطلوب و انتشار سیگنال‌های خطا در صورت لزوم و نیز اعمال خروجی‌های کنترلی به دستگاه تزریق، کمک زیادی در یکنواختی محصول خروجی دستگاه می‌کند.

مدیرعامل شرکت صنایع راژمان پرداز خاطرنشان کرد: به طور کلی دستگاه شات مانیتورینگ عبارت است از سیستمی که توانایی اندازه‌گیری بر خط سرعت پیستون و فشار مواد مذاب را در قالب داراست و این مقادیر را به صورت نمودار نمایش می‌دهد و همچنین خروجی‌های رله را جهت استارت فازهای دوم و سوم تحریک می‌کند و نیز توانایی بروز دادن آلارم برای مقادیر خارج از محدوده مجاز را نیز دارد. به گفته وی، کارخانه‌هایی که از دستگاه دایکاست جدید استفاده می‌کنند عموما دارای دستگاه شات مانیتورینگ بر روی دستگاه خود هستند و این باعث کیفیت مطلوب در تولیدات آنها می‌شود اما دستگاه‌های قدیمی که فاقد این سیستم هستند، مقادیر پارامترها صرفا بر روی گیج‌های دستگاه قابل رویت خواهد بود.

به دلیل قیمت بسیار بالای نمونه‌های خارجی دستگاه شات مانیتورینگ، دارندگان دستگاه‌های دایکاست قدیمی، تمایلی برای خرید این دستگاه از خود نشان نمی‌دهند. وی دانش کاملا بومی‌سازی شده و تولید CKD، عدم وجود تولیدکننده داخلی دیگر در این موضوع و کاهش ضایعات تزریق به دلیل بهبود فرآیند‌های تزریق را از مزایای رقابتی اجرای این طرح عنوان کرد. مهندس طرزدار در پایان تصریح کرد: شرکت صنایع راژمان پرداز با حمایت صحا توانسته در بازه زمانی کمتری دستگاه شات مانیتورینگ را نمونه‌سازی کرده و به تولید تجاری برساند. همچنین تاکنون چند نمونه از این سیستم را به مجموعه‌های خودروسازی به فروش رسانده است.

دستگاه شات مانیتورینگ (Shot Monitoring) + عکس، شرکت صنایع راژمان پرداز، ساخت ایران

دستگاه شات مانیتورینگ (Shot Monitoring) + عکس، شرکت صنایع راژمان پرداز، ساخت ایران

ارتباط با سازنده محصول
نام محصول: دستگاه شات مانیتورینگ (Shot Monitoring)
نام شرکت: صنایع راژمان پرداز
آدرس: تهران ، بزرگراه جلال آل احمد ، تقاطع آرش ، پلاک ۱۱۴
تلفن: ۴۴۲۳۰۲۱۹ – ۰۲۱
آدرس سایت: http://rajmanpardaz.com
رایانامه: info@rajmanpardaz.com

 

 

 

 

 

 

 

روابط عمومی صحا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9850

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *