آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سنتز نانو ذرات فتوکاتالیست مغناطیسی آهن اکسید

سنتز نانو ذرات فتوکاتالیست مغناطیسی آهن اکسید

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ایران نانو ذرات مغناطیسی آهن اکسید را با یک روش ساده و سریع آزمایشگاهی تولید کردند که از خاصیت فتوکاتالیستی برخوردار است. اخیراً محققان بر روی سنتز ارزان نانو ذرات اکسید فلزی تمرکز کرده‌اند. نانو ذرات آهن اکسید مغناطیسی یا همان مگنتیت به دلیل دارا بودن خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد، علاقه بسیاری را به خود جلب کرده است. آهن اکسید با ساختار مختلف در حوزه‌هایی از قبیل فناوری نانو، زیست فناوری و محیط زیست مورد استفاده قرار گرفته‌اند. برای سنتز این نانو ذرات تاکنون از روش‌های مختلفی استفاده شده و در این راستا محققان دانشگاه علم و صنعت پروژه‌ای را در این زمینه اجرایی کردند. دکتر محبوبه ربانی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در این باره گفت: هدف از این تحقیق سنتز نانو ذرات آهن اکسید مغناطیسی به کمک یک روش ساده، سریع و سبز بوده است.

این نانو ذرات به عنوان یک فتوکاتالیست فعال در نور مرئی مورد استفاده قرار می‌گیرند. وی با بیان این که در این تحقیقات مواد اولیه برای سنتز نانو ذرات آهن اکسید مواد ارزان قیمتی چون نمک آهن و سود بوده ‌است، یادآور شد: این روش در مقایسه با روش‌های دیگر سریع‌تر است و به دلیل عدم استفاده از حلال به عنوان یک روش سبز و دوست‌دار محیط زیست شناخته می‌شود. ربانی اضافه کرد: در طرح حاضر از روش مکانوشیمیایی آسیاب کاری جهت تولید نانو ذرات آهن اکسید استفاده شده است. این فرایند شامل سایش و خرد کردن مواد اولیه است که به وسیله‌ گلوله‌هایی از جنس موادی با سختی بالا صورت می‌گیرد. این محقق در خصوص روند سنتز و ارزیابی کیفیت نانو ذرات گفت: برای این منظور ابتدا نانو ذرات مغناطیسی آهن اکسید به ‌وسیله روش آسیاب کاری سنتز شدند. نمک مورد استفاده آهن (II) کلرید، آهن (III) کلرید و سود بوده و از نمک طعام صنعتی برای جلوگیری از تخریب ظرف و گلوله‌های آسیاب استفاده شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: سپس از روش‌های مختلف شناسایی جهت بررسی نانو ذرات استفاده شد و زمان بهینه جهت فرایند سنتز به روش مکانوشیمیایی به دست آمد. در مرحله‌ بعد پورفیرین به نانو ذرات سنتز شده اضافه شد تا سبب افزایش کارایی سطح نانو ذرات در فعالیت فتوکاتالیستی در نور مرئی شود. به گفته وی، نتایج به دست آمده نشان داد که مگنتیت سنتز شده به‌ تنهایی درصد قابل‌ توجهی از متیلن بلو را در نور مرئی تخریب می‌کند، اما حضور پورفیرین میزان جذب نور و تخریب متیل بلو را تا مقادیر بالاتر ارتقاء می‌دهد. نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر محبوبه ربانی، دکتر حسین غفوری و دکتر رحمت‌الله رحیمی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و فاطمه رفیعی دانش آموخته‌ مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است، در مجله Materials Letters منتشر شده است.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9815

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *