آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید صنعتی کاتالیست نانو گاما آلومینا

تولید صنعتی کاتالیست نانو گاما آلومینا

محققان شرکت دانش بنیان نانو پارس اسپادانا موفق به تولید گاما آلومینای نانو ساختار به عنوان پایه کاتالیست در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، داروسازی و خودروسازی شدند. یکی از مواد پر مصرف در صنایع مختلف کاتالیست‌ها هستند. این مواد با افزایش سرعت واکنش‌ها زمان رسیدن به محصول نهایی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. از آنجایی‌ که ماده‌ کاتالیست فرآیند تسریع انجام واکنش را با سطح خود انجام می‌دهد، افزایش نسبت سطح به حجم می‌تواند فعالیت کاتالیست را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. کوچک کردن ابعاد کاتالیست در مقیاس نانو و همچنین ایجاد حفرات نانویی راه‌هایی برای افزایش سطح و بهبود عملکرد کاتالیست‌ها به شمار می‌روند.

سعید شجاعی زاده، مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو پارس اسپادانا، تولید کننده گاما آلومینا نانو ساختار اظهار داشت: پایه‌ کاتالیست ۹۰ درصد ارزش کاتالیست است؛ زمانی که پایه‌ کاتالیست در کشور موجود نبود، مصرف‌کنندگان پایه‌ کاتالیست نهایی را با هر قیمتی و هر کیفیتی از خارج از کشور تأمین می‌کردند. وی ادامه داد: اما با اجرای طرح تولید پایه‌ کاتالیست در کشور نیاز به تأمین خارجی پایه‌ کاتالیست قطع شد و این شرکت و سایر شرکت‌های همکار توانستند مقادیر زیادی از کاتالیست‎های ناهمگن بر پایه‌ گاما آلومینا را تولید و به صنایع ارائه کنند. شجاعی زاده درباره مزایای این محصول داخلی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی گفت: تولید داخلی این پایه کاتالیست موجب کاهش هزینه‌ها در صنایع مهم و کاربردی شده و همچنین کیفیت این پایه کاتالیست در حد نمونه خارجی است. به علاوه، تغییرات خاصی جهت ارتقاء عملکرد آن در هنگام استفاده به عنوان پایه کاتالیست اعمال شده است.

وی میزان تولید سالانه‌ این محصول را در حال حاضر دویست تن در سال عنوان کرد و افزود: با قطع واردات پایه‌ کاتالیست گاما آلومینای نانو ساختار تاکنون مبلغی بیش از ۱۳ میلیارد ریال از سرمایه‌ ملی صرفه‌جویی شده که این مبلغ در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت. به گفته مجری این طرح، اجرای این طرح موجب اشتغالزایی برای ۲۰ نفر به صورت مستقیم و ۹۵ نفر به صورت غیر مستقیم شده است و طی توسعه‌ این طرح در آینده اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و ۶۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم پیش بینی می‌شود. وی گفت: محصول گاما آلومینا دارای گواهی نانو مقیاس از ستاد ویژه‌ فناوری نانو است.

تولید صنعتی کاتالیست نانو گاما آلومینا + عکس، شرکت دانش بنیان نانو پارس اسپادانا، ساخت ایران

تولید صنعتی کاتالیست نانو گاما آلومینا + عکس، شرکت دانش بنیان نانو پارس اسپادانا، ساخت ایران

 

ارتباط با سازنده محصول
نام محصول: کاتالیست نانو گاما آلومینا
نام شرکت: نانو پارس اسپادانا
آدرس: اصفهان، خیابان محتشم کاشانی، شماره ۶۶
تلفن: ۰۹۱۳۱۱۹۰۱۶۱ – ۰۹۱۳۹۰۴۱۵۸۹
آدرس سایت: http://nanops.ir
رایانامه: nanopars@gmail.com

 

 

 

 

 

 

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9864

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *