آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید کاتالیست‌های فلزات گران‌بها و احیای کاتالیست‌های استفاده شده

تولید کاتالیست‌های فلزات گران‌بها و احیای کاتالیست‌های استفاده شده

شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا با تولید کاتالیست‌های فلزات گران‌بها و احیای کاتالیست‌های استفاده شده، بخشی از نیاز صنایع گوناگون به خصوص صنعت نفت را تامین کند. مدیرعامل شرکت تولید کاتالیست‌ها کشورمان با اشاره به اهمیت بالای کاتالیست‌ها در فعل و انفعالات شیمیایی در عرصه صنعتی گفت: کاتالیست‌ها نقش مهمی در روند تولیدات صنعتی ایفا می‌کنند که پایه‌ها به عنوان یکی از مهم‎ترین و اساسی‎ترین زمینه تولید کاتالیست‌ها به شمار می‌روند اما تولید این تجهیزات نیازمند داشتن دانش فنی و فناوری تولید آن در سطح انبوه است که در اختیار همه کشورها نیست. محمد فتوره مدیرعامل شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا کاتالیست‌ها را یکی از نیازهای اساسی صنعت عنوان کرد و گفت: با توجه به این که صنایع کشور به خصوص صنعت نفت به کاتالیست‎های حاوی فلزات گران‌بها از جمله پلاتین، پالادیوم، رودیوم، نقره و طلا نیازی جدی دارند، تولید و فرآوری این کاتالیست‌ها در کشور و بدون نیاز به صرف هزینه‌های دوچندان برای واردات این محصولات، دارای اهمیت بالایی است. مدیرعامل فرآیند تولید پایه‎های اکسترود و گرانول با فناوری پیشرفته را مستلزم کسب دانش فنی و دارای اهمیتی بالا دانست و گفت: تولید پایه‎های کروی را با یک تکنولوژی بسیار جدید و منحصر به فرد موجب شد تا کشور از واردات پایه‌های اکسترودر ۶ تن در روز و پایه های گرانول ۱ تن و با استحکامی بین ۴۰ تا حداکثر ۱۲۰ نیوتن بی نیاز شود.

کاتالیست‌ها سرنوشت‌ساز در فعالیت صنایع پتروشیمی

این فعال حوزه فناوری، کامل شدن چرخه کامل تولید کاتالیست‌های گران‌بها را زمینه‌ای برای حرکت چرخ صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی دانست و گفت: با توجه به اهمیت بالای بومی کردن و توسعه فناوری‌های نو در زمینه تولید کاتالیست‌ها، طراحی و مهندسی فرآیند تولید آنها، بومی سازی مواد اولیه مورد نیاز، استحصال و بازیابی فلزات گران بها از کاتالیست‌های کهنه ممکن شده است. وی با بیان این که تولید کاتالیست‌های حاوی فلزات گران‌بها به صورت صنعتی با خط تولید پایه‎های گرانول و اکسترودر و بازیابی فلزات گرانبها از کاتالیست‎های مستعمل موجب اشتغال بیش از دویست نفر به طور مستقیم از متخصصین، نخبگان و نیروی انسانی فارغ‌التحصیل دانشگاه‎ها و تکنسین‌های کشور شده است. فتوره با اشاره به این که دانش فنی جدید این حوزه از جمله تولید پایه‎های گرانول و بازیابی فلزات گرانبها واحدهای پالایشگاه‌ها و پتروشیمی موجب افزایش اکتان، کارآمد شدن و تولید پلیمرها می‌شود، است، کاتالیست‌ها تسهیل کننده واکنش‌ها هستند و هیچ واکنشی بدون حضور این مواد امکان پذیر نیست که دسته بندی‌های گوناگونی دارند اما به طور عمومی در دو دسته‌ی همگن و ناهمگن وجود دارند.

این فعال فناور، به حضور جدی دستگاه‌های متولی با تاکید بر ضرورت حمایت از دستگاه‌های متولی به حضور در صحنه حمایت از شرکت‌های برطرف کننده‌نیاز صنایع کشور، افزود: بسیاری از صنایع هستند که در شرایط سخت و پیچیده تامین از کشورهای خارجی می‌توانند نیاز صنایع را رفع کنند مانند همین کاتالیست‌ها که در دوران تحریم از سوی کشور تامین کننده تحویل نمی‌شد، اما با تلاش علمی و فناورانه این محصول با فناوری بومی تولید شد و بخش مهمی از نیاز کشور را مرتفع کرد، بنابراین حمایت از صنایع دانش بنیان یک ضرورت و اصل اساسی است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

کاتالیست‌های فلزات گران‌بها و احیای کاتالیست‌های استفاده شده + عکس، platinum naphtha reforming catalyst، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا، ساخت ایران

کاتالیست‌های فلزات گران‌بها و احیای کاتالیست‌های استفاده شده + عکس، platinum naphtha reforming catalyst، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9882

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *