آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت محور درایو شفت با فیبر (الیاف) کربن

ساخت محور درایو شفت با فیبر (الیاف) کربن

محورهای انتقال توان کامپوزیتی یا درایو شفت‎های فیبر کربنی در واقع همان میل گاردان‎های انتقال نیرو هستند. درایو شفت‎های انتقال نیرو ساخته شده از الیاف کربن با مشخصاتی منحصر به فرد مانند وزن کم (یک سوم محور فولادی)، استهلاک کم سیستم با توجه به وزن کمتر، کاهش ارتعاشات سیستم، نصب آسان (بدون نیاز به جرثقیل و تجهیزات اضافه بیشتر و …)، کم بودن ضریب انبساط حرارتی و مقاومت به خوردگی و … به سرعت در حال جایگزینی با انواع فولادی می‎باشند. مجید حیدری مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارسا کامپوزیت ایرانیان در ادامه گفت: پیچش الیاف تنها روش تولید درایو شفت‎های کامپوزیتی است و به دلیل پیچیدگی‎های فراوان در طراحی و ساخت آنها، شرکت‎های انگشت شماری در داخل کشور قادر به ساخت این محصولات هستند.

مصرف کنندگان اصلی درایو شفت‎های فیبر کربن صنایعی همچون پتروشیمی، مجتمع‎های فولاد و ذوب آهن، پالایشگاه‎ها و … بوده و مصارفی مانند انتقال نیرو در برج‎های خنک کننده و تجهیزات دوار و حتی برخی وسایل نقلیه و اتومبیل‎ها خاص رایج‎ترین کاربردهای آنهاست. شرکت پارسا کامپوزیت ایرانیان طراح و تولید کننده محصولات کامپوزیتی به روش رشته پیچی از جمله محورهای انتقال نیرو و محور درایو شفت‎های کامپوزیتی تا طول ۶ متر و هر قطر و دور و گشتاور می‎باشد. موارد متعددی از محصولات این شرکت در حال حاضر در صنایع مختلف در سرویس قرار دارند. کوپلینگ دیسکی فنری (disk coupling) با توجه به شرایط و مشخصات فنی محور همراه درایو شفت تحویل می‎شود.

محور درایو شفت با فیبر (الیاف) کربن + عکس، شرکت پارسا کامپوزیت ایرانیان، ساخت ایران

محور درایو شفت با فیبر (الیاف) کربن + عکس، شرکت پارسا کامپوزیت ایرانیان، ساخت ایران

از دیگر محصولات و تولیدات این شرکت می‎توان به مخازن تحت فشار اشاره کرد که از جمله تجهیزاتی هستند که نه تنها در صنعت نفت و پتروشیمی بلکه در اغلب صنایع اصلی نظیر نیروگاه‎ها، صنایع هسته‎ای، برودتی، شیمیایی جهت نگه داری هوای فشرده یا آب، بویلرها، برج‎های تقطیر، مخازن راکتور هسته‎ای، مخازن هوای فضاپیماها، مخازن هوای زیردریایی، مخزن هیدرولیک تحت فشار، مخازن ذخیره سازی برای گازهای مایع مانند آمونیاک، کلر، پروپان، بوتان و LPG و … مورد استفاده قرار می‎گیرند. به طور کلی هر مخزنی که اختلاف فشار داخلی و خارجی آن برابر و یا بیشتر از ۱bar باشد یک مخزن تحت فشار نامیده می‎شود. اختلاف فشار خطرناک بوده و حوادث منجر به مرگ بسیاری در تاریخ بهره برداری مخازن تحت فشار رخ داده است و از این رو توجه به مقوله طراحی و ساخت آنها از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است.

مخازن تحت فشار کامپوزیتی یکی از مهم‎ترین کاربردهای مواد مرکب محسوب می‎شوند که به خاطر استحکام کششی بالای الیاف کربن اغلب از کربن و اپوکسی ساخته می‎شوند و بسیار سبک هستند (نسبت به متریال دیگر) ولی فرایند ساخت آنها پیچیده است. این مخازن تماما به روش پیچش الیاف (filament winding) تولید می‎شوند. توانمندی‎های این شرکت عبارتند از: طراحی و ساخت کپسول تمام کامپوزیتی با فشار کاری ۴۰۰ بار (فشار تخریب ۸۰۰ بار)، این مخازن از سه قسمت اصلی شامل لاینر (پلیمری یا فلزی)، پورت‎های فلزی و پوسته کامپوزیتی ساخته می‎شود. حجم، ابعاد و فشار مخازن مطابق نیاز مشتری طراحی و ساخته می‎شود. filament winding روش ساخت مخازن رشته پیچی یا پیچش الیاف (filament winding) است و الیاف مورد استفاده الیاف کربن، الیاف کولار و الیاف شیشه می‎باشد.

مخازن تحت فشار کامپوزیتی + عکس، شرکت پارسا کامپوزیت ایرانیان، ساخت ایران

مخازن تحت فشار کامپوزیتی + عکس، شرکت پارسا کامپوزیت ایرانیان، ساخت ایران

ایران توانا

ارتباط با سازنده محصول
نام محصول: محور کامپوزیتی درایو شفت
نام شرکت: پارسا کامپوزیت ایرانیان
آدرس: مرکزی، اراک، شهرک صنعتی شماره ۳ (خیر آباد)، خیابان کارگاهی ۳
تلفن: ۰۹۱۲۵۸۸۹۹۴۶ – ۰۹۱۸۳۶۰۴۵۱۹
آدرس سایت: http://www.parsacomposite.ir
رایانامه: parsa5256@gmail.com

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9897

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *