آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی

تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی

شرکت زیست تخمیر با تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی در کشورمان موفق شده است با رفع نیاز کشور به این محصول، زمینه تولید مواد غذایی بر پایه زیستی را فراهم کند. شاید بارها در کنار عنوان درج شده روی بسته‌بندی، عبارت پروبیوتیک روی برخی از مواد غذایی لبنی دیده باشیم، اما از چیستی پروبیوتیک و اهمیتی که می‌تواند در بهبود کیفیت تغذیه داشته باشد کم‌تر بدانیم، در حالی که توزیع کافی این موجودات زنده‌ی کوچک میکروسکوپی در بدن، ضمن غنای بیش‌تر ماده غذایی سلامت برای میزبان به ارمغان می‌آورد. به گفته یکی از فعالان تولیدکننده این پروبیوتیک‌ها در کشورمان، می‌توان با مصرف مکمل‌ها و همچنین برخی مواد غذایی که با فرآیند تخمیر باکتریایی تولید شده‌اند، برای بدن تامین کرد و آنها را می‌توان در موادی چون لبنیات، کلم رنده شده و آب‌پز شده با سرکه، خمیر سویا، کیمچی و برخی مواد غذایی دیگر پیدا کرد.

سحر بهمنی مدیرعامل شرکت زیست تخمیر، با اشاره به اهمیت پروبیوتیک‌ها در بازار، می‌افزاید: دانش فنی و تولید محصولاتی که دارای این ویژگی باشند نیز اهمیت بالایی دارد و کشورهایی که از این دانش و فناوری برخوردارند، توانسته‌اند با تولیدات خود زمینه تولید ثروت و اشتغال بالایی را فراهم کنند. ایده نوین تولید داخلی زیست تخمیرها بهمنی همچنین با یادآور شدن اهمیت بالای میکرو ارگانیسم‌های زنده در بهبود کیفیت زندگی و سلامت بیان می‌کند: استفاده از پروبیوتیک‌ها دارای مزایای بسیاری است که از جمله این مزایا می‌توان به کاهش وزن، تسهیل گوارش، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، پوستی بهتر و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها اشاره کرد. این فعال حوزه زیست فناوری فراهم شدن زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی کشورمان می‌داند و می‌افزاید: نقش پروبیوتیک‌‌ها در صنعت مواد غذایی بیش از پیش پر رنگ شده است و بر همین اساس ورود به حوزه تولید این محصول در کشور ضروری است که ورود به این حوزه اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و متخصصان کشور در حوزه زیست فناوری را به همراه داشته است.

وی تولید و فرآوری مبتنی بر نیاز کشور به پروبیوتیک را از مزیت‌های تولید داخلی می‌داند و بیان می‌کند: با توجه به این که عموم محصولات پروبیوتیک موجود در بازار ایران وارداتی هستند و بنابراین ایده تولید فرآورده‌هایی با پایه پروبیوتیک می‌تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. بهمنی یکی از محصولات این حوزه را تولید کپسول‌های خوراکی مخمر عنوان کرد و توضیح داد: کپسول‌های حاوی مخمرهای مفید برای بدن که به عنوان پروبیوتیک در سراسر جهان استفاده می‎شوند و دارای خواص سلامت بخش و درمانی اثبات شده ی فراوانی هستند، در داخل کشور تولید می‌شوند و و با فعالیت‎های ضد میکروبی، اثرات آنتی اکسیدانی و تعدیل فلور میکروبی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و تسریع بهبودی بیماران را به همراه می‌آورند. وی با اشاره به تنوع محصولات تولیدی در این حوزه برای گروه‌های سنی گوناگون می‌افزاید: با توجه به این که دانش فنی و فناوری تولید این مخمرها در داخل کشورمان وجود دارد و بازار خوی در اتظار این محصولات است، می‌توان انتظار داشت با ورود محصولات داخلی به بازارهای جهانی، عرضه این محصولات در بازارهای بین‌المللی بتواند ارزآوری و کمک به اقتصاد این حوزه را برای کشور به دنبال داشته باشد.

این فعال فناور حمایت معاونت علمی و فناوری از شرکت‌های دانش بنیان را سرعت بخش رشد این شرکت‌ها ارزیابی کرد و افزود: شرکت‌هایی که در عرصه نوآوری و فناوری فعالیت می‌کنند عموماً از جایی آغاز می‌کنند که پیش از آن در کشور تجربه‌ای نیست و برای موفقیت در مسیر خود نیازمند حمایت هستند؛ این حمایت لزوما از جنس تسهیلات نیست بلکه ایجاد زمینه‌های مساعد برای فعالیت می‌تواند به رشد این شرکت‌ها کمک کند که حمایت معاونت علمی و فناوری در این راستا اثر مطلوب خود را داشته است.

تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی + عکس، شرکت زیست تخمیر، ساخت ایران

تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی + عکس، شرکت زیست تخمیر، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارتباط با سازنده محصول
نام محصول: فرآوری مواد پروبیوتیکی (تولید محصولات پروبیوتیکی)
نام شرکت / شخص: زیست تخمیر
آدرس: تهران – میدان رسالت – خیابان فرجام – چهارراه حیدر خانی – پلاک ۵۹۷
تلفن: ۷۷۴۹۵۰۰۷ – ۰۲۱
آدرس سایت: http://zisttakhmir.com
رایانامه: ندارد

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9925

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *