آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سامانه نمک زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش

سامانه نمک زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش

شرکت معین زیست آریا توانسته است با طراحی و ساخت سامانه‌ای برای تصفیه آب تحت عنوان نمک زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش، به بازگردادندن آب‌های پسماند به چرخه مصرف صنعتی و حفظ منابع آبی کمک کند. آب و کمبود منابعش این روزها و در روزهای آینده حیات زمین، شاید بزرگ‌ترین نگرانی آینده باشد. مهم‌تر از همه صنعت که بیشترین میزان مصرف آب را به خود اختصاص داده‌اند. اما شرکت‌های فناور هم بی کار ننشسته‌اند و راه‌کارهایی را ارائه می‌دهند که شدنی و کم هزینه باشد و بتواند آب رفته را به جوی برگرداند.

سامانه نمک‌زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش، یکی از همین راه‌کارهاست که به گفته محسن حسینی طراح این سامانه و مدیرعامل معین زیست آریا، دو کاربرد دارد که نخستین کاربرد این سامانه در نمک‌زدایی پساب‌ها، اعم از پساب‌های صنعتی و شهری است. به گفته این فعال فناور، آب موضوعی راهبردی برای تمامی کشورهاست و ناتوانی در موضوع فناوری‌ها و صنعت مربوط به این حوزه شاید استقلال کشورها را دچار چالش جدی مواجه کند بنابراین ضرورت استفاده از راه‌کارهای فناورانه برای حفظ و احیای منابع آبی ایجاب می‌کند صنایع داخلی از نوآوری و محصولات فناورانه را با روش‌های سنتی پیشین جایگزین کنند و از آن جایی‌که فناوری‌های این حوزه نیز راهبردی و کلیدی هستند، امکان خرید آنها ممکن نیست و برای بومی سازی آنها باید خودمان دست به کار شویم. حسینی با این توضیح که پساب‌ها بعد از یک مرحله پیش تصفیه و کاسته شدن کدورت و آلودگی‌های باکتریایی و بار میکروبی شان، به آبی شفاف بدل می‌شوند که که قابلیت کشاورزی مثمر را ندارد، بیان می‌کند: این سامانه می‌تواند پساب را به عنوان ورودی دریافت کرده و در خروجی آب خانگی و مصرفی در خنک‌کاری و شست و شو ارائه کند.

وی با یادآوری این نکته که با توجه به ارزش آب تصفیه شده، در برنامه ششم توسعه کشورمان پیش بینی شده است آب شرب و پخت و پز از آب شست و شو تفکیک شود، نقش این سامانه نمک‌زدایی را در این مرحله یعنی تامین آب شست و شو پر رنگ‌تر توصیف می‌کند. این فعال فناور با اشاره به نقش تامین کنندگی این آب برای صنایع می‎افزاید: تامین آب برای صنایع مختلف حیاتی است زیرا همان طور که می‌دانیم بسیاری از شهرک‌های صنعتی از فضای شهری دور هستند و در محیط‌های کویری و خشک واقع شده‌اند که دسترسی آنان را به آب مشکل می‌کند، اما با کمک این سامانه می‌توانند پساب خود را به چرخه مصرف برگردانند. به گفته حسینی، سامانه نمک‌زدایی می‌تواند با هزینه‌ای رقابتی و مقرون به صرفه نسبت به دیگر روش‌ها چون فیلترینگ و بدون استفاده از مواد شیمیایی که خود مزیت دیگری محسوب می‌شود، آب مورد نیاز صنعت را تامین کند؛ چراکه قیمت تمام شده، یک چهارم نمونه‌های غربی است و مهم‌تر آن که دانش فنی ساخت و طراحی آن برای راه‌اندازی و کنترل تمامی مراحل در اختیار فناوران کشورمان قرار دارد ضمن این که ساخت این سامانه ریالی است و خروج ارز از کشور را در پی ندارد. این فعال فناور، دومین کاربرد این سامانه نمک‌زدا را در ZLDها یعنی سامانه‌هایی که به بیان ساده قرار است تمامی آب آنها به آب مقطر و لجن و نمک بدل شود، عنوان کرده و می‌افزاید: بسیاری از ضایعات این سامانه که در شکل لجن و نمک باقی می‌ماند در عمق مشخصی از بیابان‌ها دفع زیست محیطی می‌شود؛ البته در این باقی مانده مواد ارزشمندی نیز وجود دارد که می‌توان آنها را به این روش استحصال کرد.

حسینی با بیان این که نمک‌زدایی آب‌های نامتعارف به این روش در دنیا روشی شناخته شده است، اما فناوری آن در انحصار چند کشور اروپایی و امریکایی‌ قرار دارد، می‌افزاید: بخش اساسی این سامانه از دستگاه‌هایی مانند کمپرسورهای ویژه و با فناوری منحصر به فرد ساخته شده است که هر کدام از شرکت‌های دنیا این تجهیزات را به روش منحصر به خود می‌سازند؛ ما نیز در ایران موفق شدیم این تجهیزات را به روشی جدید و نوآور طراحی کرده و در این سامانه مورد استفاده قرار دهیم. این فعال فناور با اشاره به تست و ارزیابی‌های مختلف برای ساخت این دستگاه، بیان می‌کند: برای ساخت کمپرسور بیش از ۲۰ نمونه مختلف طراحی و ساخته شد. به گفته حسینی در این سامانه از یک بازار ۱۰ هزار میلیارد تومانی صحبت می‌شود که اگر یک چهارم صرفه جویی شود، حداقل ۲۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه را دوباره به چرخه صنعت باز خواهد گرداند. این فعال فناور، استفاده از یک لایسنس ایرانی را در صنایع نفتی کشور، یکی از ویژگی‌های استفاده از این سامانه بیان کرده و اضافه می‌کند: عموم صنایع نفتی ما توسط لایسنسورها و طراحان خارجی پیاده سازی شده است و این نخستین باری است که یک شرکت داخلی، قرارداد لایسنس فرآیندی را با صنایع یادشده منعقد می‌کند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد می‌توان پیش بینی کرد که چه ظرفیتی از اشتغال در داخل کشور ایجاد می‌شود. وی با پیش بینی ایجاد اشتغال برای ۴۰۰ نفر به طور مستقیم، بیان می‌کند: در حال حاضر بخش قابل توجهی از فعالان این شرکت افراد تحصیل کرده و دانشگاهیان هستند و وقتی صنعتی در داخل شکل می‌گیرد ظرفیت اشتغال برای افراد با سطح پایین مطرح نیست و افراد تحصیل کرده وارد میدان می‌شوند.

سامانه نمک زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش + عکس، شرکت معین زیست آریا، ساخت ایران

سامانه نمک زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش + عکس، شرکت معین زیست آریا، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

ارتباط با سازنده محصول
نام محصول: سامانه نمک زدایی آب‌های غیر متعارف به روش خودجوش
نام شرکت: معین زیست آریا
آدرس: اصفهان-میدان استقلال، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ساختمان سینا، شرکت معین زیست آریا
تلفن: ۰۳۱۳۳۹۳۱۲۲۰
آدرس سایت: http://moeinzist.com
رایانامه: info@moeinzist.com

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=9959

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *