آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‎ای آلفا رادون

دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‎ای آلفا رادون

گاز رادون به راحتی در دستگاه تنفسی انسان جذب می‎شود و می‎تواند از خود ذرات آلفا تابش کند. پرتوگیری ناشی از استنشاق گاز رادون در منازل مسکونی به مراتب بیشتر از پرتوگیری ناشی از سایر پرتوهای طبیعی است. رادون یک ماده رادیو اکتیو و یک گاز سرطان‌زاست. از آنجا که این عنصر ذرات آلفا از خود ساطع می‌کند، استنشاق آن بسیار خطرناک است. قوانین محیط زیست تا حدودی کیفیت هوای محیط باز را بهبود بخشیده اما به مشکلات فضای بسته توجه زیادی نشده است. برخی از کشورهای توسعه یافته مانند سوئیس و آلمان تحقیقاتی در زمینه تهیه نقشه‎های مشخص کننده مناطق دارای رادون زیاد و رادون کم انجام داده اند، اما بسیاری از کشورها چنین اطلاعاتی در اختیار ندارند. لذا همیشه و به صورت مستمر به آنالیز رادون هوا و محیط‎های بسته نیاز هست و طبیعتا برای آنالیز رادون به دستگاه‎هایی نیازمندیم که با سرعت بالا و در عین حال با دقت بالا و متناسب با حجم و ظرفیت نمونه‎ها قادر به اندازه گیری میزان ذرات آلفا یا گاز رادیواکتیو رادون باشد و با توجه به این که در ایران چنین دستگاهی با قابلیت‎های مورد انتظار وجود ندارد، دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته ای آلفا (رادون) در شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا طراحی و ساخته شد.

دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته ای آلفا (رادون)، دستگاهی است که با سرعت بالا و در عین حال با دقت بالا و متناسب با حجم و ظرفیت نمونه‎ها قادر به اندازه گیری میزان ذرات آلفا یا گاز رادیواکتیو رادون است. فروش این دستگاه به کشور ایران با توجه به کاربردی که در زمینه انرژی هسته ای دارد، با تحریم مواجه بوده و قیمت نمونه خارجی این دستگاه حدود ششصد میلیون تومان است. تنها کشور انگلستان قادر به ساخت این دستگاه است و شرکتی که در سال ۲۰۱۳ در انگلستان این دستگاه را ساخت، جایزه علمی ملکه انگلستان را به خود اختصاص داده و در حوزه شرکت‎های فعال در لبه علم دسته بندی شد. طرح کلان ملی تهیه نقشه رادون کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و تا به حال دستگاهی که بتواند با دقت و سرعت زیاد نقاط مختلف کشور را در خصوص میزان گاز رادون بررسی کند وجود نداشته است. در کشور میزان گاز رادون حدود چهارصد هزار نقطه باید بررسی شود که تا به حال تنها حدود چهار هزار نقطه به صورت دستی بررسی شده و لزوم ساخت دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته ای آلفا رادون به شدت احساس می‎شود. از دیگر ویژگی‎ها و قابلیت‎های این دستگاه قابلیت اعتماد بالا، کارکرد ساده، دقت بالا، حرکت یکنواخت و بدون خطا در سه محور، قابلیت اتصال به شبکه‎های اینترنت و انتقال اطلاعات، دوزیمتری نوترون، کالیبراسیون با فوکوس اتوماتیک در ایجاد تصاویر با وضوح مناسب، عملکرد در سرعت بالا، ذخیره اطلاعات درون سرورهای ملی، پردازش آنلاین تصاویر برای دریافت اثرات برخورد ذرات هسته ای آلفا و … می‎باشد.

دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‎ای آلفا رادون + عکس، شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا، ساخت ایران

دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‎ای آلفا رادون + عکس، شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا، ساخت ایران

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=10131

یک نظر

  1. سلام تعداد این دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‎ای آلفا راون در کشور افزایش یابد و لزوم ساخت دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته ای آلفا رادون به شدت احساس می‎شود.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *