آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - درمان سرطان سینه با اختراع قطعات کوچک نواحی متغییر آنتی بادی

درمان سرطان سینه با اختراع قطعات کوچک نواحی متغییر آنتی بادی

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز، موفق به ساخت مونوکلونال آنتی بادی‎های جدیدی برای درمان سرطان سینه شدند. این مونوکلونال آنتی بادی‎ها که به کمک تکنیک فاژدیسپلی تولید شده اند، نتایج آزمایشگاهی بسیار مناسبی را در درمان سلول‌های سرطانی سینه از خود نشان داده اند. به گفته دکتر مرتضی مطلب نژاد سردهائی سیستم IGF نقش مهمی در رشد، متاستاز و مقاومت نسبت به درمان در سلول‌های توموری سرطان سینه ایفا می‌کند و مهار این سیستم از طریق مهار IGF-IR، می‌تواند رشد سلول‌های توموری را مهار کرده و مقاومت آنها نسبت به درمان را کاهش دهد.

دکتر مرتضی مطلب نژاد سردهایی در توضیح دقیق‎تر این پروژه عنوان کرد، ما یک کتابخانه آنتی‌بادی فاژی غیر ایمیون را مورد استفاده قرار دادیم و با استفاده از تکنیک پنینگ SCFVهای اختصاصی بر علیه یک اپی‌توپ از دُمِین خارج سلولی IGF-IR را جداسازی کردیم. اختصاصیت‌ SCFVهای جداسازی شده را با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله پلی‌کلونال الایزا، مونوکلونال الایزا، الایزای فاز محلول، کلونی پی‌سی‌آر و سکانس کردن ژن مورد بررسی قرار دادیم و در نهایت اثرات ضد تکثیری و آپوپتوزی SCFVهای جداسازی شده را به روش MTT و Annexin V/PI بررسی کردیم. نتایج ما نشان داد که هدف قرار دادن IGF-IR به وسیله‌ی SCFV می‎تواند یک راهکار مناسبی برای درمان سرطان سینه باشد و شواهد بیشتری را مهیا کرد مبنی برا ین که هدف قرار دادن همزمان IGF-IR و HER2 می‌تواند در درمان سرطان سینه بسیار موثر باشد. این SCFVها از کتابخانه‌ی فاژی کاملا انسانی جداسازی شده اند، بنابراین هنگام استفاده در انسان پاسخ ایمنی میزبان را تحریک نخواهد کرد، علاوه بر این، سایز کوچکی دارند و به راحتی می‎توانند وارد بافت‎های توموری شوند، همچنین تولیدشان راحت‎تر، ارزان‎تر و به صرفه‎تر می‎باشد.

با توجه به همه این مطالب این SCFVها برای هدف قرار دادن IGF-IR در درمان سرطان سینه بسیار مناسب می‌‎باشند. وی در ادامه افزود: علاوه بر مهار رشد سلول‎های سرطانی و کاربرد درمانی این SCFVها، می‎توان این قطعات آنتی بادی را با نانو ذرات مغناطیسی کونژگه کرده و در عکسبرداری و تشخیص تومورها نیز از آنها استفاده کرد. همچنین تومور مارکر IGF-IR اختصاصی سرطان سینه نبوده و در انواع مختلف تومورها از جمله سرطان کلورکتال نیز بیان می‎شود که نشان دهنده طیف گسترده کاربرد این قطعات آنتی بادی در تشخیص و درمان انواع مختلف تومورها می‎باشد. وی در ادامه تأکید کرد که در حال حاضر نیز مشغول انجام پروژهای تکمیلی بر روی این SCFVها از جمله کونژوگاسیون شان با نانو ذرات، تاثیرشان بر روی سلول‎های سرطانی مختلف و مدل‎های حیوانی هستیم. این پژوهش بخش از پایان نامه دکتر مرتضی مطلب نژاد سردهایی می‎باشد که به سرپرستی جناب آقای دکتر مهدی یوسفی (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز) و با همکاری خانم دکتر لیلی عاقبتی ملکی، دکتر حمید نیکخو و دکتر وحید یونسی انجام شده که نتایج آن در مجله ی Tumor Biology چاپ شده و در تاریخ ۳۰/ ۰۲/ ۱۳۹۷ نیز به شماره ثبت اختراع ۹۵۷۸۳ در اداره ی کل مالکیت معنوی ثبت گردیده است.

درمان سرطان سینه با اختراع قطعات کوچک نواحی متغییر آنتی بادی

درمان سرطان سینه با اختراع قطعات کوچک نواحی متغییر آنتی بادی

درمان سرطان سینه با اختراع قطعات کوچک نواحی متغییر آنتی بادی

درمان سرطان سینه با اختراع قطعات کوچک نواحی متغییر آنتی بادی

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=10158

۲ نظر

  1. نرم افزار CRM

    امیدوارم شاهد این خدمات درمانی به صورت رایگان باشیم

  2. Thank you for every other magnificent article. The place else may anybody get that kind of info in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *